Hayatımızın her döneminde bir sınavla karşı karşıya kalırız. Yıl boyu verdiğimiz emeklerin karşılığını en iyi şekilde almak isteriz. Sınav anında rahat olmak , sınav başarımızın da artmasını sağlar. Bu noktada beslenme de çok önemlidir. Sınav öncesi rahat bir uyku çekebilmek , sınav anında kan şekerimizin düşmemesi, mide bulantısı, karın ağrısı gibi sindirim sorunları yaşamamamız için sınavdan bir gün önce ve sınav sabahı beslenmemize dikkat etmeliyiz.

* Sınavdan 1 gün önce nasıl beslenmeliyiz?

Sınavdan 1 gün önce dışarıda yemek yemeyin. Dışarıdan besin tüketiminde besin zehirlenmesi vb bir durumla karşılaşabiliriz. Bu durum sınav öncesi istenmeyecek bir durumdur.

Daha önce denemediğiniz bir besini tüketmeyin. Belki bilmediğiniz bir besine karşı alerjiniz olabilir. Daha önce denenmemiş ve vücutta etkisi bilinmeyen besinlerin sınavdan 1 gün önce tüketimi uygun değildir.
Fazla çay ve kahve tüketiminden kaçının. Kafeinin fazla alımı çarpıntı yapabilir. Aynı zamanda fazla alınan kafein uyku kalitesini de etkilemektedir. Sınav gecesi rahat bir uyku için sınavdan 1 gün önce kafein alımı sınırlandırılmalıdır.
Aşırı yağlı besinlerin tüketiminden kaçının. Bu besinlerin fazla tüketimi mide bulantısı, hazımsızlık gibi sindirim problemlerine sebep olabilir.

* Sınav Sabahı Nasıl Beslenmeliyiz?

Mutlaka kahvaltınızı yapın. Sınav sürecinde kan şekerinizin düşmemesi ve daha iyi odaklanabilmeniz için kahvaltı büyük önem taşımaktadır.
Aşırı tuzlu besinlerin tüketiminden kaçının. Fazla tuz tüketimi sınav boyunca susamanıza; aşırı su tüketimi de tuvalet sıkıntısı yaşamanıza sebep olabilir.

Kahvaltıda şekerli besinlerin tüketiminden kaçının. Aşırı şekerli besin tüketimi kan şekerinizin hızla yükselmesine ve ani düşüşüne sebep olacaktır.

Alışık olduğunuz kahvaltı düzeninin dışına çıkmayın ve daha önce denemediğiniz bir besini tüketmeyin.

Hiç bir sınav sizden ve sizin hayatınızdan değerli değil.  Sınava girecek olan tüm öğrencilerimize şimdiden başarılar dilerim. Emeklerinizin karşılığını en güzel şekilde almanız dileğimle.

Sağlıkla kalın, hoşça kalın.. 

Diyetisyen Betül ANAMAS SÜLEN
Formidea Sağlıklı Beslenme ve Diyet Danışmanlığı Diyetisyeni

Sosyal medya hesapları;
Facebook= https://www.facebook.com/dyt.betulanamas/
Instagram= https://www.instagram.com/dyt.betulanamas/