Mideyi rahatlatma özelliğinden dolayı sıklıkla tercih edilen maden suyu ve soda arasındaki fark pek çok kişi tarafından bilinmemekte, tadı ve görüntüsü birbirine çok yakın olduğundan dolayı da sık sık birbirine karıştırılabilmektedir.

Peki arasındaki farklar nelerdir? Hangisini tercih etmeliyiz? Gelin ilk önce bu içecekleri tanımakla başlayalım.

Maden suyu; koruma altında tutulan yeraltı sularından kuyu açılarak ya da kaynaktan doldurularak elde edilir. Yeryüzüne çıkarken geçtiği katmanlardan; bikarbonat, sülfat, florit, demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum, fosfat  ve daha bir çok çeşit mineral ve elementleri de alarak bünyesinde barındırır. Bu yüzden mineralli su olarak da bilinmektedir.

Soda ise içilebilir nitelikteki bir suya karbondioksit ve bikarbonat eklenmesiyle elde edilir. Sodanın mineral içeriği çok düşüktür veya hiç yoktur.         

Maden Suyu ve Soda Arasındaki Fark?

Maden suyu doğal mineraller içeririrken, soda ise dışarıdan minerallerin eklenmesiyle elde edildiğinden yapay mineraller içerir veya hiç mineral içermiyor da olabilir. Bu mineralin vücuda yararı ise doğal minerallere kıyasla epey sınırlıdır.      

Maden Suyunun Faydaları

·       İçerisindeki kalsiyum; kemik gelişimi, florit; diş sağlığı, magnezyum; kalp ve damar sağlığı açısından önemlidir.

·       Alkali özelliğinden dolayı mide pH'ını dengeleyerek sindirimi kolaylaştırır.

·       Boşaltım sistemi fonksiyonlarını destekler.

·       Düzenli tüketildiğinde cilt parlaklığını arttırır.

Ne kadar içilmeli?

Sağlıklı bireyler gün içerisinde 500-600 mL'ye kadar maden suyu içebilir. Daha fazlası hazımsızlığa, ödeme ve böbrek taşı oluşumuna neden olabilir!

Kimler tüketmemeli?

Sodyum içeriği yüksek olan maden suları hipertansiyon ve böbrek hastaları için uygun değilken, yüksek kalsiyum ve magnezyum içerenler kalp hastalığı olanlar için uygun değildir.

 

Tüketilmek istenildiğinde soda değil doğal maden suyu tercih edilmelidir. İçeriğindeki mineral miktarı markalara göre farklılık gösterir. Kullanım amacına göre mineral içeriği uygun olan markalar tercih edilmelidir. Maden suyu tüketiminde meyveli olanlar yerine sade  tercih edilmesi sağlık açısından daha uygundur.

Sağlıkla kalın, hoşça kalın..

                                                                            Diyetisyen Betül ANAMAS SÜLEN

                     Formidea Sağlıklı Beslenme ve Diyet Danışmanlığı Diyetisyeni

Sosyal medya hesapları;

Facebook= https://www.facebook.com/dyt.betulanamas/

Instagram= https://www.instagram.com/dyt.betulanamas/