Kilo verme süreci, sabır, istikrar ve irade gerektiren bir süreçtir. Kilo verme sürecinin temelinde yeterli ve dengeli beslenme vardır. Ancak bazı bireyler beslenmelerine ne kadar dikkat etseler de kilo verememekten yakınırlar. İşte bu noktada kilo verme sürecini etkileyen diğer faktörler devreye girmektedir.

  • Uyku Düzeni !

Düzensiz bir uyku öğün saatlerinin de düzensizleşmesine sebep olmaktadır.Bu durum bireylerin gün içerindeki besin alımını da etkilemektedir. Gece boyu oturan bireylerde gece atıştırma isteği artmaktadır. Bu bireyler gece (23.00-04.00 saatleri arasında ) salgılanan ve güçlü bir antioksidan özelliğe sahip olan  melatonin hormonundan yeteri kadar faydalanamamaktadır. Bu durumda stres ve huzursuzluk da artmaktadır. Uykusuzluk durumunda kortizol hormonunun salınımı da artmakta bu durum da kilo vermeyi zorlaştırmaktadır. Uykusuzluk durumunda açlık tokluk mekanizmamıza etki eden Leptin ve Ghrelin  hormonu çalışması da düzensizleşmekte ve bu durum açlık ve tokluk durumumuzu da etkileyerek kilo vermemizi zorlaştırmaktadır.

  • Su tüketimi !

Yeterli su tüketimi metabolizma hızını arttırmakta ve iştahı baskılamaktadır. Genelde bireyler açlık ve susuzluk hissini karıştırabilmekte ve bu durum fazladan kalori alımına da sebep olmaktadır. Metabolizmanın hızlı çalışabilmesi, sindirim sorunları yaşanmaması ve metabolik atıkların vücuttan atılabilmesi için bireylerin yeterli su içmesi gerekmektedir.

  •  Stres!

Stres kilo vermeyi etkileyen en önemli etmenlerden birisidir. Stres durumunda salgılanan kortizol hormonu metabolizmanın yavaşlamasına, insülin salınımının artmasına sebep olur. Kortizol fazla salgılandığında vücudunun yağ depolaması artar. Ayrıca bireylerin stresli zamanlar sağlıksız besinlere yönelme eğilimi de artmaktadır.

  • Kronik Hastalıklar!

Beslenme düzeninize dikkat etmenize rağmen kilo veremiyorsanız bunun  sebebi bazı kronik hastalıklar veya vitamin ve hormanlardaki yetersizlikler olabilir. Bunun için mutlaka bir kan tahlili yaptırmalı, herhangi bir rahatsızlık durumunuz veya kan değerlerinde bir dengesizlik varsa önce  bunun tedavisini görmeli ve daha sonra kilo verme programına başlamalısınız

  • Hareket Düzeni !

Giderek artan sedanter yaşam tarzı kilo vermenizi engelliyor olabilir. Kilo vermede temel etken vücudun alınan kaloriden fazla enerji harcamasıdır. Bunun için ne kadar beslenmenize dikkat etseniz de aradaki kalori açığını arttırabilmek için sürecinizi mutlaka egzersiz ile desteklemelisiniz.

 Siz de kilo veremiyorsanız yukarıdaki etmenleri sırayla gözden geçirip kilo verememenizin altında yatan sebepleri bulabilirsiniz. Bu maddeleri başarıyla tamamladıktan sonra size uygun planlanmış bir beslenme programıyla sağlıkla kilo verebilirsiniz.

Sağlıkla kalın, hoşça kalın.. 

Sosyal medya hesapları;
Facebook= https://www.facebook.com/dyt.betulanamas/
Instagram= https://www.instagram.com/dyt.betulanamas/