Sıcak havalarda terlemeyle birlikte vücudumuzdan sıvı ve mineral kaybı artmaktadır. Bunun sonucunda yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü, kalp ritim bozukluğu gibi sağlık sorunları görülebilir. Oluşan sıvı ve elektrolit kaybının  önlenmesi ve yerine konulması için yeterli su tüketimi önemlidir.

Terlemeyle birlikte artan su kaybı için günde en az 2-2.5 litre su mutlaka tüketilmelidir. Su ihtiyacınızı kg başına 33 ml olarak da hesaplayabilirsiniz. İçilen her sıvı su yerine geçmemekle birlikte özellikle aşırı çay ve kahve tüketimi su kaybını arttırmaktadır. Bunun için günlük su ihtiyacına ek olarak içilen çay ve kahve kadar ilave su içilmelidir. Ayrıca kaybedilen mineralleri yerine koymak için günde 1 şişe doğal maden suyu da tercih edilebilir.

Aşırı sıcaklarda genelde serinlemek için su yerine soğuk asitli içecekler de tercih edilir. Ancak bu tür içeceklerin genelde şeker oranı yüksektir. Aynı zamanda asitli içeceklerin fazla tüketimi diş çürükleri, obezite, diyabet, gastrit, kemik erimesi gibi pek çok sağlık sorununa sebep olmaktadır.

 Serinlemek için ilk tercihiniz mutlaka su olmalıdır. Soğuk içecek tercih etmek istiyorsanız  asitli içecekler yerine sağlıklı seçenekler tercih edebilirsiniz.

Ara öğünlerinizde tercih edebileceğiniz serinletici soğuk tarifler ;

  • Soğuk Buzlu Kahve : 1 tatlı kaşığı granül kahve 1 yemek kaşığı sıcak su ile çözdürülür.İçerisine 1 su bardağı süt ve buz eklenir.
  • Ev yapımı karpuzlu maden suyu : 3-4 dilim karpuz blendırdan geçirilir. İçerisine;1 şişe doğal maden suyu+2 adet limon dilimi+buz parçacıkları+2 dal nane yaprağı eklenir
  • Soğuk çay : 1 poşet demlenip soğutulmuş yeşil çay  içerisine +1 şişe maden suyu + buz parçacıkları + 2 dal nane yaprağı + limon dilimi eklenir.
  • Naneli Kefir : 1 su bardağı kefir içerisine 5-6 dal nane yaprağı eklenip blendırdan geçirilir.
  •  Şekersiz Limonata : Limon kabukları beyaz etli kısmını almayacak şekilde soyulur. İçerisine Nane yaprakları ve bal eklenerek iyice ezilir. İçerisine 1 limonun suyu eklenip  karıştırılır. Daha sonra karışım sürülerek içerisine buz ve su ekleyerek afiyetle tüketilir.

Sağlıkla kalın, hoşça kalın..

                                                                            Diyetisyen Betül ANAMAS SÜLEN

                     Formidea Sağlıklı Beslenme ve Diyet Danışmanlığı Diyetisyeni

Sosyal medya hesapları;

Facebook= https://www.facebook.com/dyt.betulanamas/

Instagram= https://www.instagram.com/dyt.betulanamas/