Sağlıklı beslenmeye karar verdiniz ancak nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz?

Sağlıklı beslenmeye karar verdiniz ancak nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Uygulayacağınız birkaç küçük adımla hem daha sağlıklı beslenebilir hem de fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. İşte sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için uygulamanız gereken 10 adım;

1.   Güne kahvaltısız başlamayın.

Günün en önemli öğünü kahvaltıdır. Gece boyu aç kalan vücudumuzun temel enerji kaynağı olan kahvaltı gün boyu gerekli olan enerjimizin büyük bir kısmını sağlar ve kan şekerimizin dengelenmesine yardımcı olur. Güne kahvaltı ile başlayanların gün boyu iştah kontrolünde daha başarılı oldukları gözlenmiştir.Ayrıca düzenli olarak yapılan kahvaltı iş ve okul performansımızı da arttırır.

2.   Ara öğün yapma alışkanlığı edinin.

Yapacağımız ara öğünler bir sonraki öğün için bize porsiyon kontrolü sağlar ve metabolizmamızı hızlandırarak da zayıflamaya yardımcı olur. Ara öğün sayısı kişinin ihtiyacına göre değişebilmektedir. Ara öğünlerde meyve, kuruyemiş, süt-yoğurt, leblebi, galeta gibi besinler tüketilebilir.

3.   Ana öğünlerinizde mutlaka yağsız salata bulundurun.

Çiğ sebzeler düşük yağ  ve kalori içeriğine sahiptir. İçerdiği posa sayesinde daha fazla tokluk hissi sağlayarak bir sonraki öğüne kadar acıkmamızı engeller.Aynı zamanda yüksek posa alımı bağırsaklarımızın düzenli çalışmasına da yardımcı olur.

4.   Yemeklerinize koyduğunuz yağ miktarına dikkat edin.

Zayıflama diyetlerinde yemeklere eklenen yağ miktarı çok önemlidir. Et ürünlerini ilave yağ eklemeden kendi yağı ile pişirmemiz gerekir. Sebze yemekleri için ise 1 kg sebze yemeğine 2 yemek kaşığı zeytinyağı eklememiz yeterli olacaktır.

5.   Öğünlerinizde porsiyon kontrolü yapın.

Öğünlerinizde mutlaka kendiniz için bir tabak oluşturun. Bu sayede yediğiniz miktarları daha kolay ayarlayabilir ve fazladan kalori alımının da önüne geçebilirsiniz.

6.   Tuz tüketiminizi azaltın.

Gereksinimden fazla tüketilen tuz hipertansiyon riskini arttırır. Aynı zamanda su tutulumuna neden olarak ödeme yol açar. Besinlerde de bir miktar soydum bulunur. Bunun için dışarıdan almamız gereken tuz miktarı ½ çay kaşığıdır.

7.   Yemek yeme sürenizi en az 30 dakika tutun.

Çok hızlı tüketilen yemekler daha az tokluk hissi sağlar ve farkında olmadan daha fazla enerji tüketimimize sebep olur. Tokluk sinyalleri beynimize besin alımından yaklaşık 20 dakika sonra gider. Bunun için daha çok  ve yavaş çiğneyerek daha az besin alıp ; daha fazla tokluk hissi sağlayabiliriz.

8.   Su tüketiminize dikkat edin.

Günde 2.5- 3 litre su tüketmemiz gerekir. İçtiğimiz çay,kahve su tüketimimizi karşılamadığı gibi vücudumuzdan su atımına sebep olur. Bunun için içtiğimiz çay, kahve kadar  da ilave su tüketmemiz gerekir.

9.   Paketli ve rafine şekerli ürünlerden uzak durun.

Bu ürünler içerdikleri katkı maddeleri sayesinde bağımlılık yapar  ve obezite,şeker hastalığı gibi hastalıklara zemin hazırlar. Bunun için bu tür ürünlerin tüketiminden münkün olduğunca kaçınmamız gerekir.

10.   Daha aktif bir yaşam şekline geçin.

Her gün yapacağımız 30 dakika egzersiz kilo verme sürecimizi hızlandırır  ve belli hastalıklara yakalanma riskimizi de azaltır.

Bu adımlar sayesinde daha sağlıklı bir hayata merhaba diyebilirsiniz.

Sağlıkla kalın, hoşça kalın..

Diyetisyen Betül ANAMAS SÜLEN

Formidea Sağlıklı Beslenme ve Diyet Danışmanlığı

Sosyal medya hesapları;

Facebook= https://www.facebook.com/dyt.betulanamas/

Instagram= https://www.instagram.com/dyt.betulanamas/