Yaza fit girmek ister misiniz? Eminim bu soruya hemen hemen herkesin cevabı evet olacaktır.

Yaza fit girmek ister misiniz? Eminim bu soruya hemen hemen herkesin cevabı evet olacaktır. Peki ama her yaz kilo verip her kış verdiğiniz kiloları fazlasıyla geri almaktan sıkılmadınız mı? Gerçekten sizin için önemli olan yaza fit bir vücut ile girmek mi yoksa tüm sene boyunca o vücudu korumak mı ?

Verdiğimiz kiloları neden koruyamayız?

Kilo verme sürecine başlarken bireyler uygulayacakları yöntemden çok bu yöntemin ne kadar hızlı ve kısa sürede kilo verdireceğine odaklanır. Genelde hedefe ulaşmak için her zaman hızlı ve kolay yollar tercih edilir. Hızlı kilo kaybı vadeden diyetler genelde düşük kalorili kısıtlayıcı diyetlerdir. Diyet sonunda tartıda eksi görülse bile yağ dokusundan kayıp olmaz. Vücudumuzdan bir sıvı kaybı gerçekleşir.  Bu durumlarda verilen kilo kalıcı olmaz ve eski alışkanlıklara dönüldüğünde fazlasıyla geri alınır. Aynı zamanda bu tür diyetler pek çok sağlık sorununu da beraberinde getirir.

Kalıcı kilo kaybı için ne yapmalıyız?

Kalıcı kilo kaybı için hayat tarzınıza uygun sizin için hazırlanmış sağlıklı bir beslenme programı tercih etmelisiniz. Bu süreci kısa süreli olarak düşünmemelisiniz ve yaşam tarzı haline getirmelisiniz.  Beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmek kısa vadeli değil; uzun süren, devamlılık isteyen bir süreçtir. Genelde katı kurallı, yasaklarla dolu programlar uzun süreli uygulanamaz. Yasaklarla dolu bir programın bitiminde bireyler süreç boyunca yasaklanan besinleri fazla porsiyonlarda tüketmeye başlar ve bu durum tekrar kilo artışı ile sonuçlanır. Eğer kilo verme sürecinde uyguladığınız yöntemi hedefe ulaştıktan sonra sürdüremeyeceğinizi düşünüyorsanız vereceğiniz kilolar kalıcı olmayacaktır.  Bunun için zayıflama sürecinde uyguladığınız beslenme programınızın size uygun olması, yasaklar içermemesi ve size dengeli beslenmeyi nasıl alışkanlık haline getirebileceğinizi öğretmesi gerekir.

Acele etmeyin bu yaz zayıf olmak zorunda değilsiniz. Yaz yine gelecek siz yeter ki sağlıklı beslenmeyi öğrenin.

Sağlıkla kalın, hoşça kalın..

Diyetisyen Betül ANAMAS SÜLEN

Formidea Sağlıklı Beslenme ve Diyet Danışmanlığı & Klinik Reformer Pilates

Sosyal medya hesapları;

Instagram= https://www.instagram.com/dyt.betulanamas/

Facebook= https://www.facebook.com/dyt.betulanamas/