Geçtiğimiz yılın başından itibaren yatırımcının temkinli davrandığı gayrimenkul sektörü sıkıntılı süreç yaşamaya devam ediyor. 

*

Ancak doların son zamanlarda 5.70 bandının altında seyretmesi ve 25 Temmuz 2019’da Merkez Bankası’nın PPK toplantısında faiz indirimi çıkması beklentisi hem dolar hem de faizle para kazananları biraz üzebilir. Bu sayede faiz ve dolar ile kazanç bekleyen yatırımcı, yeniden dünya üzerindeki en iyi kazanç sağlayan gayrimenkule dönüş yapabilir. 

*

Gayrimenkul yatırımcısı için kısa bir fırsat doğabilir. Nedeni ise şuan piyasadaki fazlalık gayrimenkul düşük fiyat ile satılmayı bekliyor. Yeni inşa edilecek gayrimenkuller bu fiyatlardan zaten satılması imkânsız.  TÜİK’in bugün açıkladığı raporda inşaat maliyet endeksi aylık %1,69 artmış gözüküyor. Bu sebepledir ki gayrimenkul yatırımcısının bu fiyatlarla alabileceği son yatırımlar olabilir. 

Şimdi TÜİK’in inşaat maliyet raporuna bir göz atalım;

"Bina inşaatı maliyet endeksi aylık %1,67 arttı

Bina inşaatı maliyet endeksi, bir önceki aya göre %1,67, bir önceki yılın aynı ayına göre %25,45 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi %2,15, işçilik endeksi %0,65 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi %25,02, işçilik endeksi %26,39 arttı."

Burada da açıklandığı gibi bir önceki yıla göre inşaat maliyetleri yüzde 25,45 civarında artış göstermiş. 

MÜTEAHHİTLER YAPILARI ESKİ FİYATTAN SATMAK İSTİYOR

Müteahhitler geçtiğimiz yıl inşa ettikleri yapıları maliyet fiyatına satmaya devam ediyor. Buda aslında yatırımcı için bir fırsat olabilir. Yatırımcılar dolar ve faizden gelirlerini kaybetmeye başladıklarında, kısa bir sürede bu fazlalık yapılara yatırımlarını döndürebilir. Ama tabi bu çok kısa sürebilir faizler ve kredi oranları düştüğünde müteahhitler de evlerin fiyatlarını artıracaktır. İşte bu geçiş sürecinde yatırımcılar ne kadar hızlı davranırsa o kadar karlı gayrimenkul sahibi olacaklar. Zaman içinde bekleyip göreceğiz. 

Soru ve görüşleriniz için yorum atabilirsiniz.