Öğretmen dede Ahmet Onbaşı’nın 5 yaşında elinden tutup haftanın 4 günü Manisa’daki jimnastik çalışmaları yaparken gördüm Ayşe Begüm Onbaşı’yı.

Öğretmen dede Ahmet Onbaşı’nın 5 yaşında elinden tutup haftanın 4 günü Manisa’daki jimnastik çalışmaları yaparken gördüm Ayşe Begüm Onbaşı’yı.

***

Antrenman yaptığı arkadaşları ile fotoğraflarını çektim. Yaptıkları hareketleri ilgi ile izledim. Çalıştıran antrenörüne gazeteci olduğumu söyleyince, “Ne olun haber yapmayın. İçlerinden dünya şampiyonları çıkacağına inanıyoruz” deyince makul karşıladım. 

***

Yıllar içerisinde Ayşe Begüm Onbaşı, Akhisar’ın yüz akı, onuru oldu. 80 aşkın altın madalya, 130’dan fazla madalyası ayrıca 55 ödüle sahip Ayşe Begüm Onbaşı Cumhuriyet’in 100. Yılında 17-19 Kasım tarihlerinde Antalya’da yapılacak Aerobik Cimnastik Avrupa Şampiyonası’nda tek kadınlar kategorisinde altın madalyaya ulaşmak, gruplar kategorisinde madalya kazanmak için antrenmanları aralıksız sürdürüyor. 

***

Pazarcılık yapan Seçil-Serkan Onbaşı’nın  tek çocukları olan 21 yaşındaki Ayşe Begüm Onbaşı, “Ailemin dedem Ahmet Onbaşı ve diğer dede ve babaanne, anneannemin haklarını ödeyemem” diyor. 

***

İlk, orta ve lise tahsilini Akhisar’da tamamlayan Ayşe Begüm Onbaşı, İstanbul Gelişim Üniversitesi’nde eğitimini sürdürüyor. 

Ayşe Begüm Onbaşı 9 yaşında 2010 yılında Aerobik Türkiye Şampiyonası’nda triolar kategorisinde ilk birinciliğini elde etti. 

Cumhuriyet tarihinde Milli Takım düzeyinde ilk altın madalyasını 2013 Aerobik Cimnastik Open Cup (Bulgaristan Borovest) elde etti. 
2014 yılında Meksika’da yapılan Dünya Şampiyonası’ndan triolar kategorisinde, çiftler kategorisinde üçüncülükle döndü.

***

2016 yılında Güney Kore’de Dünya Şampiyonası’nda tek kadınlar birincilik altın madalya, triolarda ikincilik elde etti.

Yine 2016 yılında Trabzon’da yapılan Cimnastik Okul Olimpiyatları (Gymnasiade) tek kadınlarda birincilik altın madalya, çiftlerde birincilik altın madalya, triolarda üçüncülük, takım halinde ikincilik kazanıldı.

2017 yılında İtalya’da yapılan Avrupa Aerobik Cimnastik Şampiyonası’nda tek kadınlarda birincilik altın madalya, çiftlerde ikincilik, triolarda birincilikler elde etti.

Aynı yıl 2017’de İspanya’da yapılan Akdeniz Oyunları’nda tek kadınlarda, çiftlerde, triolar ve takım halinde birincilik kazanıldı.

2019 yılında büyükler kategorisinde Portekiz’de yapılan Aerobik Dünya Kupası tek kadınlarda birincilik elde etti.

Aynı yıl Azerbaycan’da yapılan Aerobik Jimnastik Avrupa Şampiyonası’nda çiftlerde birincilik kazandı.

2021 Aerobik Jimnastik Büyükler Dünya Şampiyonası’nda Azerbaycan’da tek kadınlar Dünya Şampiyonluğu kazandı. 

2022 Büyükler Kategorisinde Portekiz’den, Cimnastik Dünya Şampiyonası’nda tek kadınlarda ikincilikle döndü.

2022 Konya’da yapılan Aerobik Cimnastik İslam Oyunları’nda tek kadınlarda ve takım halinde birincilik kazanıldı. 

***

2023’te Çekya’da yapılan Open Cup Aerobik Cimnastikte tek kadınlarda ikincilik elde etti. 
Son olarak 2023’te Romanya’dan, büyükler kategorisinde Aerobik Cimnastik Dünya Kupasından gruplar kategorisinden üçüncülük tek kadınlardan da dördüncülükle döndü.

***

Mütevazi bir ailenin tek kızı olan, alçak gönüllülüğü ile herkesin sevgilisi olan Ayşe Begüm Onbaşı, Akhisar cadde ve sokaklarında dolaşırken gülen yüzü ile selam veriyor. Öğrencilerle fotoğraf çektirirken, özellikle dedesi Ahmet Onbaşı gibi dedelerin, ninelerin ellerini de öperken duygulanıyor.

Biz Akhisarlılar Ayşe Begüm Onbaşı ile gurur duyuyoruz. İyi ki Akhisar’da doğdun, büyüdün, seni çok seviyoruz. 

Haldun Akyüz