İdealist kadın girişimci Yasemin Eseceli Akhisar  yepyeni bir marka yarattı.

İdealist kadın girişimci Yasemin Eseceli Akhisar  yepyeni bir marka yarattı. Akhisar’ın 8 bin yıllık tarihindeki adları arasında bulunmamasına rağmen, zaman zaman kullanıldığı için, bu isimle EUPPİA Special Coffe-Food ile işyeri açtı. İlk  aşamada Türkiye sınırları içine daha sonrada yurt dışına açılmayı hedefliyor. İlk olarak İstanbul’da bir AVM ve Plazada birer şubesinin açılması için prensip anlaşmasına varıldığı öğrenildi.

Başta Türk Kahvesi olmak üzere Dünyadaki hemen hemen tüm kahve çeşitlerinin sunulduğu merkez Akhisar’daki EUPPİA’da ayrıca özel olarak usta aşçılar tarafından hazırlanan ev yemekleri, çeşitli spesiyaller ve yine özel Osmanlı şerbetleri ve her türlü alkolsüz içecekler de sunuluyor.

İthal  ettikleri çiğ kahve çekirdeklerini, Yasemin Eseceli’nin ağabeyi  Fatih Eseceli İstanbul’da kurdukları kahve üretim yerinde, Burundi, Brezilya, Kenya, Colombia, Ethopia’dan elde elden ürünlerle, Espresso, Americano, Filtre, Cartado, Coppucino, Flat White, Latte, Nocho-Black. Macho-White, Coldbrew,  İce americano, İce mocha, Affogato, İce  Latte (Vanilya), İce Latte (karamel) kahveler, çay, tüm bitki çayları,  sıcak çikolata, özel yaptırılmış dondurma, Waffie, krep, euppia tatlı, euppia tuzlu, yoğurtlu mantı, cevizli mantı, karşık mantı, tost çeşitleri, kahvaltı ve omlet tabakları, sucuklu yumurta, gözleme çeşitleri, biber-patlıcan kızartması, kaşarlı-salamlı, soğuk tavuklu, ton balıklı, beyaz peynirli sandeviçler, özel hijyenik minik paketlerde limonlu, mangolu, A.Fıstıklı Portakallı, kahveli, bademli, fındıklı drajeler de bulunuyor.

Merkezde ki modern şekilde düzenlenen ilk işyerinde, “9000 yıllık kadim tarihi ile Akhisar” başlıklı  köşede, “Akhisar, yerleşik hayata geçilmesi ile birlikte M.Ö. 7000 yıllarında kurulmuş çok eski bir kenttir. Tarihte bilinen ilk adı “Pelobia” olarak anılmıştır. Lydia döneminde ise “Thyateira” adını almıştır. Bizans  döneminde ise “ta Siyaterya” olarak adlandırılan kent Bizans  İmparatoru Konstantin’in Gölmarmara’ya sürdüğü  Tyader’in beyaz bir kale  yaptırmasıyla “Thyateira” adı, Aspro (AK)-Kastro (Hisar) olarak değiştirilmiştir. Osmanlı döneminde bölgeye kısa süreli olarak  “Köklice” adı verilmiştir.

Akhisar tarih boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Kent sırasıyla,  Luwiller, Etrüskler, Plasglar, Hititler, Lidyalılar, Frigler, Helenler, Persler, Makedonlar (Büyük İskender), Bergama Krallığı, Seleukoslar, Romalılar ve Bizanslıların egemenliğine girmiştir. 14. Yüzyılın başında ise Saruhanoğulları’nın yönetimine geçerek “Akhisar” adını almıştır.” Yazıyor.

Haldun AKYÜZ