13 Mayıs 2014 günü yaşanan, 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma Maden Faciası’nın üzerinden 9 yıl geçti.

13 Mayıs 2014 günü yaşanan, 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma Maden Faciası’nın üzerinden 9 yıl geçti. Acılarını bir türlü unutmayan, faciada hayatını kaybedenlerin aileleri ve Somalılar 13 Mayıs 2023 günü şehit madencilerin mezarlarını ziyaret ettiler. 

Bazı siyasi parti temsilcileri de hem ziyarete katıldılar, hem de maden ocağındaki maden işçileri ile bir araya geldiler. 301 madencinin hauatını kaybettiği, 162 kişinin yaralandığı maden faciasını duruşmaları Akhisar’da yapıldı. 51 kişi yargılandığı dava Temmuz 2018 ayında sonuçlandı. 

37 kişi beraat etti. 14 kişi değişik cezalara çarptırıldı. Mart 2020’de anayasa mahkemesinden, ölen işçilerin yaşam hakkını ihlal edildiği kararı çıktı. 

Yargıtay Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını bozdu. Tekrar yargılanan sanıklar tekrar değişik cezalara çarptırıldılar. Makum olanlar cezaevinde yattıkları süre göz önüne alınarak ve önce 15 yıl ikinci duruşmada, 20 yıl ceza alan Soma Kömür İşletmeleri AŞ yönetim kurulu başkanı Can Gürkan, infaz düzenlenmesinden yararlanarak cezası 10 yıla indirildi.

COVİD nedeniyle yapılan düzenleme ile en son o da tahliye oldu. 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma Maden Faciası’ndan ceza evinde hiçbir hükümlü kalmamış oldu. 

Facianın yıl dönümünde DİSK’e bağlı DEV-MADEN-SEN yaptığı açıklamada, acıların ve hüznün halen devam ettiğini belirterek, “Soma faciası görünmez bir kaza değil, göz göre göre gelen iş cinayetidir. İşçi katliamıdır. Soma davası yeniden görülmeli, katliamdan sorumlu olan tüm yetkililer hak ettikleri biçimde cezalandırılmalıdır. Madencilik politikasının çerçevesi oluşturulmalı, mevzuat yeniden düzenlenmeli, taşeron uygulaması kaldırılmalıdır.”

Facianın 9. Yılında o tarihte doğan yavrular okullara başladılar. 12-15 yaş arasında olan kız ve erkek çocuklar, belki yüksek tahsil görürken, babasız kalmanın burukluğu içinde anneleri ile hayatları sürdürüyorlar.

Şehit madencilerimiz ışıklar içerisinde yatsınlar. Ailelerine ve yakınlarına da Allah sabırlar versin. 

HALDUN AKYÜZ