AK Parti Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Bahadır Yenişehirlioğlu 2023 yılında Manisa’da sunulan sağlık hizmetleri, yapılan ve yapılması planlanan çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

“MANİSANIN SAĞLIKLI YARINLARI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

İnsanın sahip olduğu en değerli hazinenin sağlık olduğunu söyleyen Yenişehirlioğlu: “Elde edilen her başarı sağlık varsa kıymetlidir. İnsanın sahip olduğu en değerli hazine sağlıktır. Yüce Peygamberimiz de ‘İman müstesna, hiçbir kişiye sıhhatten daha hayırlı bir nimet verilmemiştir’ diye buyurmuştur. Bizler bir nefes sıhhatin ne kadar değerli olduğunu bilen bir medeniyetin temsilcileri olarak bu doğrultuda çalışmayı kendimize görev biliyoruz. Özellikle Covid-19 pandemisi yaşanırken ülkemizin sağlık altyapısı sayesinde o netameli dönemi nasıl başarıyla atlattığımızı hatırlayalım. Diğer ülkelerin sağlık sistemleri çökerken biz ayakta durduk ve en güçlü mücadeleyi vererek dünyanın takdirini kazandık. Yürüdüğümüz yolun ve vizyonumuzun ne kadar doğru olduğunu defalarca tescil ettik. Azim ve kararlılıkla Manisa’mızın sağlıklı yarınları için çalışmayı sürdüreceğiz. Sağlık altyapımızı güçlendirerek, sağlık ordumuza her anlamda destek vererek ilerlemeye devam ediyoruz. Bu konuda Manisa’mıza sağlık alanında kazandırdığımız projelerde desteklerini bizden esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı arz ediyor; Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca başta olmak üzere İl ve İlçe Sağlık Müdürlüklerimize hassaten teşekkür ediyorum.”

“SAĞLIK ALTYAPIMIZI GÜÇLENDİRMEYE KARARLILIKLA DEVAM EDECEĞİZ”

Manisa’da 2023 yılı içerisinde 1. Basamak olarak nitelendirilen, Aile Hekimleriyle sürdürülen koruyucu ve önleyici sağlık hizmetlerinde yaklaşık 10 Milyon; 2. Basamak sağlık hizmetlerinde ise yaklaşık 7 Milyon hasta başvurusunun olduğunu belirten Yenişehirlioğlu: “Açılan yeni Aile Sağlığı Merkezleri ile birlikte, 2022 yılında 3 bin 130 olan aile hekimi başına düşen nüfus, 2023 yılında 3 bin 29’a kadar düşürülmüştür. 2024 yılında ise aile hekimi başına düşen nüfusu 2 bin 900’e düşürmeyi hedefliyoruz. Böylece 1. Basamak sağlık hizmetlerindeki hizmet kalitesini arttırmayı ve bir çok hastalığın tanı ve tedavisinin ilk başvuruda Aile Hekimleriyle çözülmesini sağlayarak, 2. Basamak sağlık hizmetlerinin yükünü azaltma çabasındayız” dedi.

“MANİSAMIZDA SAĞLIK ORDUMUZU GÜÇLENDİRİYORUZ”

Sağlık Bakanlığımız nezdinde yapılan hekim atamalarıyla, ilimizdeki sağlık tesislerimize 2023 yılı içerisinde yaklaşık 100 yeni uzman hekim katılmış, böylece uzman hekim düzeyinde randevu açılma kapasitesi 2022 yılına göre yüzde 25 arttırılmıştır. Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’nın da sık sık ifade ederek farkındalık oluşturmak istediği ve bizim de il bazında üzerinde hassasiyetle durduğumuz randevuya gelmeyen hasta sayısı, alınan tedbirler ile bir yıllık süre içinde 900 bin hastadan 390 bin hastaya düşürülmüştür. Böylece bazı spesifik branşlar ve yan dallar hariç olmak üzere, randevu konusunda önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Randevu problemi bulunan branşlarda da sorunun çözümü için il bazında özel çalışmalarla gayret gösterilmektedir.”

“HEDEFİMİZ SAĞLIK ALANINDA MARKA KENT MANİSA”

Manisa’da yoğun bakım yatak kapasitelerini de artırdıklarını ifade eden Yenişehirlioğlu “Mevcut durumda 10 bin nüfusa düşen yoğun bakım yatak sayısı oranına göre Türkiye ortalamasının üzerinde olan ilimizdeki yoğun bakım yatak sayısı, yıl içinde yapılan çalışmalarla 26 adet daha artırılmıştır. Bu çalışmalarla ilimizdeki sağlık hizmetleri sunumu güçlendirilmiş, il dışı sevk sayılarımız bir önceki yıla göre önemli oranda düşmüştür. İlimizde sunulan özellikli sağlık hizmetleri sadece yoğun bakımlarla sınırlı değil: Şehir Hastanemizde 2023 yılı içinde yaklaşık 3 bin 900 hastaya anjiyo yapıldı, bu hastalardan 2 bin kişiye stent takıldı ve 190 kişi Bypass ameliyatı oldu. 2023 yılında Şehir Hastanesinde ve Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesinde bulunan inme merkezlerimizde 2 bin 350 hastamız tedavi gördü. Bu tedavilere IV Trombolitik (İlaçla pıhtı eritmek) ve Trombektomi (Damardan kataterle girerek pıhtıyı yok etmek) tedavileri de dahil. Yine Üremeye Yardımcı Tedavi-Tüp Bebek hizmetinin de Şehir Hastanesinde verilmesini sağlamak amacıyla çalışmalarımız devam etmektedir. Bu konuda Sağlık Bakanlığımızdan ön izin talebinde bulunmuş durumdayız, bu önemli gelişmenin de en yakın takipçisi olacağız. Manisa’mızın her konuda olduğu gibi sağlık alanında da büyük bir potansiyele sahip olduğunu ifade etmek istiyorum. Manisa’mızı sağlık konusunda marka kent yapmak adına çalışmaya devam edeceğiz.”

“KANSERDE ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIYOR”

Kanser hastalığı ile verilen savaşın unutulmadığını belirten Yenişehirlioğlu şunları kaydetti: “Koruyucu ve Önleyici Sağlık Hizmetleri kapsamında İlçe Sağlık Müdürlüklerimiz, Sağlıklı Hayat Merkezlerimiz, KETEM ( Kanser Erken Teşhis Merkezi ) tarafından yapılan kanser taramaları ve halkı bilgilendirme çalışmaları ile kanserle mücadelemizi sürdürmekteyiz. Şehir Hastanemizde bulunan onkoloji merkezimizde ise kemoterapi, radyoterapi, radyoaktif iyot tedavileri ile bu savaşın bütün cephelerinde mücadele etmekteyiz. Uzmanlarımızın bu konudaki uyarılarını dikkatle dinliyoruz. Kanserle mücadelede en önemli husus erken teşhis olduğu tüm uzmanların mutabakat sağladığı bir nokta. Biz de bu görüşler doğrultusunda hemşehrilerimizi korumak adına sağlık yatırımlarımıza bu bilinçle devam ediyoruz”

“DEPREMLE EN ETKİN MÜCADELE YÖNTEMİ TEDBİR ALMAKTIR”

Son olarak hastane ve sağlık merkezleri noktasında detaylı şekilde yapılan depreme dayanaklılık testleri sonucunda alınan kararlara değinen Yenişehirlioğlu şunları söyledi “Şunu çok iyi biliyoruz ki depremle en etkin mücadele yöntemi tedbir almaktır. Deprem bölgesi olan ilimizde çalışmalarımızı büyük bir titizlikle sürdürüyoruz. Yapılan depremsellik testleri ve alınan kararlar doğrultusunda, Salihli ilçemize 400 yataklı yeni hastane yapılmaktadır. Akhisar’da bulunan Devlet Hastanemiz ve Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanemiz için ise yeni bina projeleri hazırlanmaktadır. Akhisar Devlet Hastanemiz için, 450 yataklı yeni bina tamamlanana kadar geçici prefabrik poliklinik binası yapımına yakında başlayacağız. Ayrıca ilimizde sayısı 5 olan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinin 6’ncısının inşaatı da Alaşehir İlçemizde başladı. İnşallah Alaşehir ilçemize de 2024 yılı içinde bir Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi kazandırmış olacağız.” dedi.