MANİSA CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ TÜTÜN EKSPERLİĞİ YÜKSEKOKULU (TEYO)

Tütün sektöründe tohumdan ürün eldesine kadar, 4 yıllık eğitim veren tek yüksekokuldur. “Tütün Teknolojisi Mühendisi” unvanı ile mezun olan öğrencilerimiz, sektörde yetkin ve donanımlı olarak yetişen tütün eksperleri olmakla birlikte, dünyanın önde gelen çokuluslu tütün firmalarında önemli ve etkin pozisyonlarda görev almaktadırlar.

Ülkemizde ilk tütün eksperliği eğitimi 1889 yılında Reji İdaresi tarafından verilmeye başlamıştır. Reji İdaresi, yetiştirdiği tütün eksperlerini uzman olarak çalıştırmıştır. Başlangıçta iki yıllık eğitim veren okulumuz mezunlarına “Tütün Eksperi” unvanı verilmekteydi.

Eğitim- Öğretim süresi 1978 yılında üç yıla, 1982 yılında dört yıla çıkarılan TEYO mezunlarına, Yükseköğretim Kurulu’nun 01.03.1991 tarih ve 91.9.257 Sayılı Kararı ile “Tütün Teknolojisi Mühendisi” unvanı verilmektedir.

1993 yılından itibaren Manisa Celal Bayar Üniversite’ne bağlanan ve adı “Tütün Eksperliği Yüksekokulu” olarak değiştirilen Yüksekokulumuz Manisa/ Akhisar’daki yerleşkesinde tütün teknolojisi mühendisleri yetiştirmeye devam etmektedir.

AVRUPA ÜNİVERSİTELERİNE UYUMLULUK

Avrupa komisyonunun her yıl verdiği ve yükseköğrenimde eğitim kalitesinin önemli bir göstergesi olan AKTS Etiketine (ECTS LABEL) sahiptir.

DİPLOMA EKİ ETİKETİ İLE ULUSLARARASI TANINIRLIK

Teyo, Avrupa komisyonu tarafından yükseköğrenim kurumlarına verilen, kurumların kalitesini ve saygınlığını arttıran, uluslararası güvenirlik sağlayan belgeler arasında olan Uluslararası Diploma Etki Etiketine sahiptir.

YABANCI DİL İMKANI

Öğrencilerimiz, ilk yıllarını isteğe bağlı olarak, hazırlık sınıfında okuyabilirler. Bu sayede sektörde ciddi anlamda kabul gören yabancı dillerini geliştirmeye ve meslek hayatlarına bir adım önde başlama imkânına sahip olacaklardır.

BURS VE İŞ YERİ UYGULAMA EĞİTİMİ İMKANI

1. sınıftan başlamak üzere tütün sektörünün önde gelen firmaları tarafından sağlanan burs imkanları ile maddi olarak avantaj kazanan öğrencilerimiz 8. yarıyılda kendilerine sunulan iş yeri uygulama eğitimi ile iş hayatlarına dair önemli tecrübeler elde etmektedirler.