Son zamanlarda pazardaki tezgahlarda kuru soğanın 25 TL’ye satılmasına gösterilen tepkiler üzerine Akhisar Pazarcılar Odası Başkanı Mustafa Güral bir basın açıklaması yaptı.

Sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yapan Güral şu ifadelere yer verdi, “Değerli Akhisarlılar kıymetli vatandaşlarımız. Son Zamanlarda Sosyal Medya Platformu üzerinden kuru soğan üzerinden paylaşımların arttığını hep birlikte görmekteyiz. Bu yıl rekoltenin düşük olması sebebiyle arz ve talebe bağlı olan emtia ürünlerinde fiyat artışı doğal olarak bugün soğanda olduğu gibi her üründe zaman zaman yaşanmaktadır.

Soğanın başkenti olan Ankara’nın Polatlı ilçesinde üreticiden kuru soğan fiyatı günlük değişimle birlikte bugün 18 TL olan soğan nakliye hamaliye işçilik KDV vb. gibi maliyetlerle birlikte Manisa bölgemizdeki hal çıkış fiyatları da 20 ila 22 TL arasında değişirken pazaryerlerimizde kuru soğan fiyatları da 25 TL satılmaktadır.

14 Mayıs günü ülkemizde Cumhurbaşkanlığı seçimlerini hedef alarak üreticiden toptancıya toptancıdan pazarcı esnaflarını hedef göstererek sosyal medyada paylaşımlar yaparak kuru soğan üzerinden oy toplama çabasına giren bir takım kişilere 2022 yılı Mart ve Nisan ayında kuru soğanlarını depolarında satamayıp çürütürken neden hiç bir paylaşım yapılmadı. Geçen yıl kuru soğanın üreticilerimize maliyeti kg da 1.5 TL iken kuru soğanlarını 1 TL’ye satamazken bugün paylaşım yapanlar neredeydiniz.

Üreticilerimiz 2022 yılında kuru soğanda zarar edip zararının karşılığını ödeyebilmek için kredi çekip kimisi traktörünü kimisi bir parça tarlasını satmak zorunda kalan üretici bırakında bu yıl geçen yılki zararlarını karşılasınlar.

KURU SOĞAN FİYATLARI NE ZAMANA KADAR BÖYLE GİDECEK

Şuan kuru soğanda geçiş dönemi, eski soğanlar depolarda bitmek üzere yeni soğanlar tarlada hasat döneminde bu fiyatlar Ramazan ayının sonuna kadar yani bayrama kadar 25 bandında seyrederken yeni hasattaki soğanlar bayramdan sonraya Pazar yerlerimizdeki tezgahlarda yerini alarak 10 TL’ye tezgahlarda etiketleri göreceğiz.