Nargile tüketen bireylerin zaruri ihtiyaçlarından biri de doğru nargile kömürüdür. Burada doğru kömür ifadesini kullanmamızın nedeni nargile kömürünün kendine has yapısını vurgulamaktır. Normal mangal kömürünü daha önce nargile için yakmayı denediyseniz bunun mümkün olmadığını görmüşsünüzdür.

Dışarıda mangal yaktıysanız elbette ki bunun közünü kullanabilirsiniz. Ancak ev veya kafe ortamında büyük ebatlı kömürlerin ocak üstünde harlı bir şekilde yakılması ve köz haline getirilmesi imkansızdır. Bu içeriğimizde piyasada bulunan farklı çeşitteki nargile kömürlerinin bir incelemesini yapacağız.

Nargile Kömürü Çeşitleri Nelerdir?

Nargile kömürleri sıkma kömür olarak genel şekilde nitelendirilirler. Bunun sebebi kömür parçalarının sıkıştırılarak şekillendirilmesidir. Yuvarlak, kare, üçgen gibi istenilen şekillerde sıkma kömürler bulunur. Bunlar arasından hangisini seçeceğinize karar verirken önce içerik sonra kendi kullanım kolaylığınıza göre şekil belirleyebilirsiniz.

Çeşitli yöntemlerle sadece nargile içimine özel üretilen kömürlerin içerik bakımından türlerini inceleyelim. Bu kömürlerin türleri genel olarak;

●        Meşe odunu kömürü

●        Hindistancevizi kabuğu kömürü

●        Kimyasal işlemlerle hazırlanmış sentetik kömür şeklinde birbirinden ayrılmaktadır.

Kimyasal – Sentetik Kömürler

Meşe ve hindistancevizi kömürü gibi doğal kökenli olanları gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz; ancak kimyasal işlemlerden geçerek hazırlanmış kömürler tat, koku, kimyasal madde solunumu gibi birçok istenmeyen durumu beraberinde getireceğinden uzak durulmasını tavsiye ediyoruz.

Meşe Kömürü

Meşe kömürü çok yüksek sıcaklık noktalarına kadar ulaşabilen özel bir yapıya sahiptir. Ortama çok fazla duman salmadığı gibi koku da yapmaz. Bu nedenle gurme nargile içicileri arasında meşe kömürünün son derece popüler olduğunu belirtmeliyiz. Genellikle küp şekilde veya başka şekillerde de satın alınabilir. Doğru şekil tamamen sizin tecrübelerinizle alakalıdır.

Hindistancevizi Kabuğu Kömürü

Hindistancevizi kabuğunun kömür haline getirildikten sonra sıkıştırılarak şekillendirilmesi ile üretilen nargile kömürü türüdür. Oldukça düşük duman yayma ve koku yapma gibi unsurlar ve uzun süre yanabilme yetisi sayesinde çokça tercih edilen bir kömür türüdür. Uzun süre yanmasına rağmen çok az külleme yapar. Bu da kullanımı daha da kolaylaştıran bir unsur olduğundan nargilenizde rahatlıkla hindistancevizi kabuğu kömürü kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Tüm ürünlerimiz için https://www.sbbnargile.com/ adresinden yararlanabilirsiniz.