Manisa Şehir Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzman Hekimi Belma YAŞAR, kış aylarında çocuklarda artış gösteren enfeksiyon hastalıkları hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Uzman, Akut Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları (ÜSYE) hakkında önemli bilgiler verdi.

Uzman Hekim YAŞAR'ın paylaştığı bilgilere göre, Akut Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları; burun, boğaz, sinüsler ve solunum yollarını etkileyen ve genellikle viral ya da bakteriyel patojenlerin neden olduğu enfeksiyonlar olarak tanımlanıyor. Soğuk havaların etkisiyle bu tür enfeksiyonlarda artış gözlendiğini belirten uzman, çocukların kapalı ortamlarda, okullarda ve kreşlerde daha fazla enfeksiyona maruz kaldıklarını ifade etti.

Özellikle çocukların kreşe veya okula başladığı dönemde bu tür enfeksiyonların sıklığının arttığını vurgulayan YAŞAR, mevsimsel grip vakalarının da yavaş yavaş görülmeye başlandığını aktardı. Enfeksiyon belirtilerinin öksürük, ateş, burun akıntısı ve boğaz ağrısı gibi şekillendiğini belirten uzman, bu belirtilerin etkene maruz kalındıktan sonra 3-5 gün içinde ortaya çıktığını ve 7-10 gün kadar sürebileceğini belirtti.

Uzman, enfeksiyonlardan korunmak için el hijyenine büyük önem verilmesi gerektiğini vurgulayarak, su ve sabunla el temizliğinin sağlanmasının önemli olduğunu belirtti. Ayrıca, viral enfeksiyonların çoğu zaman vücudun kendi bağışıklık sistemiyle iyileştiğini ve bu süreci hızlandırmak için bolca istirahat, yeterli sıvı alımı, bol su içme ve sebze-meyve ağırlıklı beslenme önerilerinde bulundu. Çocuklarda belirtiler görüldüğünde çocuk enfeksiyon hastalıkları ve çocuk hastalıkları polikliniklerine başvurulması gerektiğini belirtti.