Halkın sanat, ticaret, ekonomi gibi çeşitli alanlarda yetişmesini sağlayan, çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen bir örgütlenme biçimi olan ve yüzlerce yıldan beri ülkemizde kutlana AHİ 'lik Haftası münasebeti ile Engin Akyüz ile konuşuYORUM, bu hafta Akhisar'ın önceki yıllarda seçilmiş Ahi'lerini konuk etti. Fırıncı Sabri Merde ve Frezeci Mustafa Dönmez'in konuşmacı olarak katıldığı program Manisa Medya TV'de canlı olarak yayınlandı.

1932 yılında Akhisar'da doğan ve aralıksız 66 yıldan beri Fırıncılık yapan Merde, Ahilik Kültürünün temelinde, büyükleri sayma ve küçükleri sevmenin var olduğunu ancak bu şekilde çırak, kalfanın ustasından bir şeyler öğrenebileceğini, ustanın da yanında çalıştırdıkları kişilere icra ettikleri mesleği öğretebileceğini ifade etti. Eski adı ile İsmet İnönü bu günkü adı ile Altı Eylül İlköğretim okulundan 1.lik ile mezun olduktan sonra çalışmak zorunda kaldığını, muhasebecilikte yatığını Vergi Dairesinde Yoklama Memuru olarak ta çalıştığını anlatan Merde, Akhisar'da fırıncılar derneğini kuran kişinin kendisi olduğunu, cami dernek başkanlığı yaptığını, bir dönem muhtar adayı olmasına rağmen kazanamadığını anlatarak sivil toplum örgütlerinin öneminden bahsetti. Eski yıllar ile bu günleri mukayese eden Merde, işyerlerinin önceki yıllarda çok erken açıldığını, siftah kültürünün çok yaygın olduğunu, çıraklığın ve kalfalığın nasıl olması gerektiğini anlattı.

1940 yılında Yunanistan'da doğan, 1955 yılında Akhisar'a göç eden Frezeci Mustafa Dönmez, Frezecilik mesleğinin ne olduğunu, anlatarak kendisinin de uzun yıllar Ayakkabıcılar Odası Yönetim Kurul Üyeliği yaptığını, Pratik Kız Sanat Okulu Derneğinde Başkanlık yaptığını ve Sabri Merde ile birlikte Manisa Esnaf Birliğinde de çalıştıklarını ve kendilerinin döneminde Esnaf Birliği Binasının yapıldığını anlattı. Eski günlerde Arasta kültürünün nasıl olduğunu, esnaflığın        -yokluk olmasına rağmen- o yıllarda daha güzel olduğunu ifade ederek, kendi ustası ile yaşadıklarının anlattı. Manisa ilinin ve Akhisar'ın çok gelişme kaydettiğini belirten Frezeci Dönmez, Akhisar'da gelişimin maalesef daha yavaş olduğunu da kaydetti.

27 Mayıs 1960 ihtilalinin 56. yıldönümünün, Engin Akyüz ile konuşuYORUM programı ile aynı güne rastlamasından dolayı, o yılları da anlatan Merde ve Dönmez; O yıllar nasıldı? sorusu üzerine, darbelerin ülkeleri geri götürdüğünü ve  bir daha darbelerin olmaması gerektiğini söylediler.

Bu sene Ahi seçilen Akhisar Demirciler Odası Üyesi Nalbant Erdoğan Asallı'nın ve seçilen tüm Ahi'lerin Ahilik Haftasının kutlanması ile sona eren program, nostaljinin konuşulduğu, tecrübelerin anlatıldığı keyifli bir sohbet olarak akıllarda kaldı.