Bugün en büyük bayramımız!

Kutlu olsun!

Cumhuriyet günümüz kutlu olsun...

***

Cumhuriyetimizi ilelebet yaşatmak için elimizden geleni yapacağımıza söz veriyorum.

Bin yıldan bu yana Anadolu topraklarındaki hakimiyetimize son vermek, adımızla anılan bu ülkeden bizi kovmak isteyen; o günlerin tabiriyle “7 düvele” karşı kazanılan zaferimizi Cumhuriyetle taçlandıran, Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının aziz anıları önünde hürmetle eğiliyorum!

Bir Atatürk genci olarak, Devletimizi, Cumhuriyetimizi, Türkiye Cumhuriyetini korumaya, onu sonsuza kadar yaşatmaya and içiyorum!

***

Çünkü bugünlere kolay gelinmedi.

Bakın banimiz(kurucumuz) ulu önder Atatürk, Nutuk’da Yarın Cumhuriyet ilan edeceğiz” bölümünde Cumhuriyet’in kuruluşunu nasıl anlatıyor?
Gece olmuştu. Çankaya’ya gitmek üzere Meclis’ten ayrılırken koridorda beni beklemekte olan Kemalettin Sami ve Halit paşalara rastladım. Ali Fuat Paşa Ankara’dan ayrılırken bunların Ankara’ya geldiklerini o günkü gazetede ‘bir uğurlama ve bir karşılama’ başlığı altında okumuştum. Daha kendileriyle görüşememiştim. Benimle görüşmek için geç vakte değin orada beklediklerini anlayınca, akşam yemeğine gelmelerini, Milli Savunma Bakanı Kazım Paşa’ya ve Fethi Bey’e de Çankaya’ya benimle birlikte gelmelerini söyledim. Çankaya’ya varınca, orada beni görmek üzere gelmiş olan Rize milletvekili Fuat, Afyonkarahisar milletvekili Ruşen Eşref beylere rastladım. Onları da yemeğe alıkoydum. 
Yemek yenirken; ‘Yarın cumhuriyet ilan edeceğiz’ dedim
.”

***

NUTUK’ta 95 yıl önceki 28 Ekim akşamını böyle anlatır Mustafa Kemal!

Atatürk, Mustafa Kemal’ken bize böyle aktarır olayı!

Mustafa Kemal bütün bunları otoriter güç kullanmak yerine Meclis’i işleterek yapar.

Bir de günümüze gelin!

Günümüzün “Oldu da bitti” mantığıyla Atatürk’lü günleri karşılaştırın!

Hangisinin demokratik olduğuna kendiniz karar verin!

Sözü uzatmak, size siyaset bataklığının içine çekmek istemiyorum.

***

Ancak, Cumhuriyetimizin kuruluşunda görev alan, onu günümüze ulaştırmak, korumak ve kollamak, ileriye götürmek için can veren, kanını akıtan tüm şehit ve gazilerimizin aziz anıları önünde hürmetle eğiliyor, onlara şükranlarımı sunuyorum.  

Ülkemizin geleceği için çalışan tüm insanlarımıza Tanrı kolaylık versin diyorum...

***

Bugünlük de bu kadar!

Sağlıcakla Kalın, Akhisar’sız Kalmayın!