Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, akaryakıt zamlarını eleştirerek, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bu yana benzin ve mazota tam 40 defa zam yapıldığını belirtti.

Benzin ve mazota getirilen zamların enflasyonu yükselttiğini ifade eden Bakırlıoğlu, zaman zaman küçük indirimler yapılsa da seçimden bu yana mazota yüzde 128 zam geldiğini vurguladı. Mazot fiyatının gelen son zamla birlikte 45 lira olduğunu söyleyen Bakırlıoğlu, petrol ve döviz kuru dalgalanmaları, artırılan vergi oranları nedeniyle akaryakıt fiyatlarının sürekli zam aldığını dile getirdi.

Açıklamasında enflasyonun yükselmesine sebep olan zamları vurgulayan Bakırlıoğlu, benzin ve mazota gelen zamların doğrudan hayat pahalılığına neden olduğunu belirtti. Mazot fiyatındaki yüzde 128'lik artışın gerçek enflasyonun yüzde 100'ün altında olmayacağını ifade eden Bakırlıoğlu, bu durumun tarım sektöründen sanayiye ve tüketiciye ağır darbe vurduğunu dile getirdi.

Bakırlıoğlu ayrıca, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın açıklamasına göre mazottaki vergi yükünün yüzde 26,1'den yüzde 38,5'e yükseldiğine dikkat çekerek, akaryakıt üzerindeki vergi yükünün azaltılması gerektiğini ve daha adil bir sistem oluşturulması çağrısında bulundu.