Konu hakkında bilgisine başvurulan başhekim Uzm. Dr.Sinem ALBAYRAK, “Hastanemiz genel cerrahi uzmanı Op.Dr.Ender BADEMKIRAN normalde klasik açık yöntemle yapılan ve hayati riski bulunan bu acil ameliyatı karında açılan üç delikten laparoskopik yöntemle başarıyla gerçekleştirdi. Kapalı ameliyatlar kesi alanının küçük olması sebebiyle hasta için daha konforlu, daha estetik, daha az ağrısı olan ve taburculuğu daha erken olan bir yöntemdir. Kapalı mide tamirinin iyi yapılabilmesi için ileri bir laparoskopik tecrübe gerekmektedir. İlimiz ve hastanemiz adına gerçekleşen bu büyük başarı bizleri çok mutlu etti. Emeği geçen hekimimizi tebrik ediyorum. Ayrıca hastanemizde genel cerrahi hekimlerimizce  kasık fıtığı, safra kesesi, apandisit ameliyatları da kapalı yöntemle yapılmaktadır. Halkımız için güzel hizmetler üretmeye devam edeceğiz.” dedi.

Genel cerrahi uzmanı Op.Dr.Ender BADEMKIRAN da konuşmasında, “Mide Perforasyonu (delinmesi) ani gelişen ve hayati riski yüksek bir acil durumdur. Mide ya da duodenum (on iki parmak bağırsağı) ülserine bağlı olarak, daha öncesinde çok ağrı kesici kullanım öyküsü olanlarda, sigara içen ve zayıf insanlarda daha sık perforasyon durumu gelişebilmektedir. Mide ve bağırsak içeriğinde ki yoğun asitli içerik, karın boşluğuna aktığı için hayati tehlikesi yüksek ve en acil cerrahi durumlardan birisidir. 

Normal klasik ameliyatta, göbek üstü ve göbek altı bölgesine uzunlamasına açılan kesi ile karın boşluğuna girilmekte ve karına yayılmış mide içeriği temizlenerek delinmiş olan kısım dikilip tamir edilmektedir. Bizim uyguladığımız Laparoskopik yöntemde kapalı sistem ile mide tamiri yapılıp karın boşluğu temizlenmektedir. Kapalı yöntem klinik olarak uygun olan hastalarda kullanılabilmektedir, erken dönem mide perforasyonlarında ve çok geç kalınmamış vakalarda uygulanabilme ihtimali daha yüksektir. Birçok hekim tarafından 4 delikten yapılan bu Laparoskopik ameliyatı hastamızda 3 delikten yapıp başarılı bir şekilde tamamladık.” dedi.