Akhisar Milli Emlak Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ihale sonucunda, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı depreme dayanıksız ve kullanımda olmayan binaların yıkım işlemleri başladı. Bu binalar, daha önce öğrenci ve yaşlı vatandaşların can güvenliği düşünülerek boşaltılmıştı.

Yıkımına başlanan yapılar arasında Akhisar Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, Ragıpbey Mahallesi'nde bulunan Zehra İbrahim Kırkağaçlı Öğrenci Yurdu, eski Akhisar Anadolu Lisesi olarak bilinen Şehit Binbaşı Serdar Kandemir Ortaokulu, Ülkü Ortaokulu A ve B blokları (çok amaçlı salon hariç), Çamönü Ertuğrul Özçubukçu eski binası ve eğitim öğretimin devam etmediği Moralılar İlkokulu yer alıyor. Bu binaların yıkım işlemleri ihaleyi kazanan firma tarafından yürütülmektedir.

Ayrıca, yıkım planları arasında Misak-ı Milli İlkokulu içinde bulunan boşaltılan B blok, eğitim öğretimin devam etmediği Bekirler İlkokulu, Dingiller İlkokulu, Eroğlu İlkokulu, Hasköy İlkokulu, Seğirdim Çaltılıçukur İlkokulu, Şehitler İlkokulu, Topluca İlkokulu ve Yenidoğan İlkokulu da bulunmaktadır.

Yıkımları tamamlanan okullarda öğrenim gören öğrenciler, 2023-2024 eğitim öğretim yılından itibaren alınan tedbirlerle ikametlerine en yakın diğer okullarda eğitimlerine devam etmektedirler.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan planlamalara göre, yıkılan okulların yerine yeni çalışmaların ne zaman başlayacağı önümüzdeki dönemlerde belirlenecek. Bu çalışmalar, bölgedeki eğitim altyapısını güçlendirmek amacıyla yapılacak yenilikleri içerecek.