Akhisar Mermerciler Kooperatifi çok uzun yıllar mücadele ettiği sanayi sitesinin çalışmalarında mutlu sona geldi. ÇED raporlarının alınması ve tüm problemlerin çözülmesi ile Yeni Mezarlık karşısında bulunan kooperatif idari binasında tüm üyelerinin katıldığı kavurmalı pilav ve Kur’an-ı Kerim okundu.  

Akhisar S.S.A. Mermerciler K.S.S Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Recep Kalın; “Bizler 70 esnaf mermerciler, betoncular, oduncular, mozaikçiler olarak 1982 yılından beri Reşatbey Mahallesi 167 Sokak Kovalıkta mesleklerimizi icra ediyorduk. 

Stat yapımı için işyerlerimizin yerine Akhisar Spor’a stat yapılsın diye bıraktık ve Hürriyet Mahallesi 123/1 Sokak Yeni Mezbaha yanında 53.700 m2 yer satın alıp tapularımızı aldık ve 2013 yılında buraya taşındık. Tam fabrikalarımızı yapacağız derken Kültür Varlıkları 18.000 m2 yeri sit ilan etti. Bu 18.000 m2 yerin tapularını iade ettik. Kalan 35.700 m2 yer bize yetmediğinden yan tarafta bulunan 76.950 m2 yeri talep ettik. Devletimiz bu 76.950 m2 yeri bize tahsis etti. Devletimizden Allah razı olsun. Bu yerlerin 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planına işlenmesini istedi. 2018 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na işlettik. 1/5.000 ölçekli nazım imar planına işletmemizi istedi, işlettik. 2021 yılında Manisa Büyükşehir Belediye Meclisinda onaylandı. 


1/1.000 ölçekli uygulamalı nazım imar planına işletmemizi istedi işlettik 2021 yılında (Akhisar Belediye Meclisinde onaylandı) Bu 70 mekanın ÇED’leri istendi. Onları da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzden aldık. Ayrıyeten 2 geri dönüşüm de dahil. Kooperatif olarak ÇED raporlarının da Manisa Büyükşehir Belediyesinin de Akhisar Belediyesinin de tüm yerlerin ödemelerini de bitirdik. Tapularımız da tüm planlarda elimizde. Bunların hepsi Allah’ımızın izni ile devletimizin gücü ile oldu. Bizlerde sükunetle toplu bir şekilde S.S.Akhisar Mermerciler kooperatifi etrafında dağılmadan başarılı diplomasi atağı yaparak ve yönetim kurulu üyelerimize saygı duyarak yek vücut olduk. Akhisar’ımıza bir stat kazandırdık. İnşallah şimdi de Allah’ımızın izni ile modern bir mermerciler küçük sanayi sitesi kazandıracağız, durmak yok yola devam. 

Yeni modern bir mermerciler sanayi sitesi açılışı için yüreklerimiz kıpır kıpır.

Evet çok sevdiğimiz Akhisarlı kardeşlerimiz, bizler atamızdan aldığımız terbiye doğrultusunda kooperatifimizin tüm problemlerini çözdük ve idari binamızda pilav üstü dana kavurmalı bir hayır yapmayı kuranı kerim okutmayı planladık.

Bugüne kadar yaşadığımız bütün belaları ve aksilikleri bir daha yaşamamak üzere defi bela ettik. Bugünden sonra da Allah’ımızın izni ile bütün üyelerimiz kooperatifimize 4 elle sarılıp fabrikalarımızı bitireceğiz. Tüm planlar tapular ve ÇED’lerimiz hazır. Bilinmelidir ki kooperatif inşaatlarımız bittiğinde fabrikalarımız faliyete geçtiğinde 45 engelli 100 hükümlü 300 bayan ve 1.000 erkek olmak üzere 1.445 çalışana iş istihdamı sağlayacağız. Yıllık ihracat 50 milyon dolar olacak 65.000 m2 kapalı alan ve çatılarında 55.000 m2 güneş enerji panelleriyle dünyada 1 numara mermerciler organize sanayi bölgesi olacak. 

Yatırım, dünya bankası merkez Frankfurt Almanya. Alt yapı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ankara. Proje, Burca BAŞ, Merve ŞAHİN BAŞ, Yiğithan KURT, Çağdaş KINLIOĞLU, Mehmet SOLAK. Hukukçularımız Şenol hukuk bürosu Arda ve Engin Ege MERİÇ tüm üyelerimiz ve sevenlerimizden Allah razı olsun. Allah dualarımızı kabul etsin” dedi.