Akhisar'da 2022 Yılında meydana gelen doğal afetlerde tarım arazileri zarar gören 625 çiftçiye 811 bin lira tutarında destek ödendi.

Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, 2022 yılı Mayıs ve Temmuz ayları arasında meydana gelen kuvvetli sağanak ve dolu yağışı ile orman yangınının sıçramasıyla zarar gören ekili ve dikili tarım alanlarında çiftçilik yapan vatandaşların başvuruları üzerine yaptığı hasar tespit çalışmalarını ivedilikle tamamlamıştı.

Bu kapsamda, Cumhurbaşkanlığı Acil destek Fonu’ndan gelen 811 Bin Lira tutarındaki destek, 05.09.2022 tarihine kadar yapılan başvurulara göre afetler nedeniyle mağdur olan 625 çiftçinin hesaplarına yatırıldı.

Öte yandan, doğal afetlerden zarar gören çiftçilerden TARSİM tarım sigortası olanlar, ilgili sigorta birimine yönlendirilmişti. Sigorta yaptırmamış olan çiftçiler ise Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Borç Erteleme Uygulama Talimatı uyarınca, isteğe bağlı olarak borç erteleme talebinde bulunabilecekleri hususunda bilgilendirilerek TC Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifine müracaatları etmeleri tavsiye edilmişti.