Akhisar Ziraat Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, İl Müdür Yardımcısı Serdar Mersinli, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Gökmen Kaya, Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Kılıç, Kırkağaç İlçe Tarım ve Orman Müdürü Cihan Doğan, Soma İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hayati Aslan, Gördes İlçe Tarım ve Orman Müdürü Güngör Akyol, Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa ve çeşitli ilçelerde BKÜ satışı yapan 110 bayi katıldı. Ayrıca, ilçe tarım müdürlüklerinde bayi kontrol görevi yürüten teknik personel de toplantıda hazır bulundu.

Toplantının Amacı ve İçeriği
Toplantının açılışında konuşan Manisa İl Tarım Müdürü Metin Öztürk, "İlimiz, BKÜ bayi sayısı bakımından ülkemizde üçüncü sırada yer almaktadır. Tarımsal üretimin en önemli paydaşlarından biri olan BKÜ bayilerinin mevzuat kapsamında uyması gereken hususlar, sahada karşılaştıkları sorunlar ve bunlara yönelik çözüm önerilerini değerlendirmek adına bu toplantıyı gerçekleştirdik. BKÜ kullanımının izlenmesi ve kontrolünün önemi gün geçtikçe artmaktadır. Tarımsal ürünlerde pestisit kalıntısının azaltılması ve bu kalıntının yasal sınırlar içinde tutulması, tüketicilerimizin güvenilir gıdalara ulaşmasının sağlanıp korunması ve bu vesileyle sağlıklı nesillerin yetişmesi açısından büyük önem arz etmektedir," dedi.

Toplantıda; yürürlükteki mevzuat, bitki koruma ürünleri numune alımı, bayi ve toptancıların taşıması gereken asgari fiziksel şartlar, bayilerin sorumlulukları, BKÜ Stok Takip Sistemi ve BKÜ Veri Tabanı konuları hakkında sunum ve bilgilendirmeler yapıldı.

Bağda Kalıntı Eylem Planı
Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Bağda Kalıntı Eylem Planı çerçevesinde; temiz üzüm ve pestisit kalıntısı içermeyen asma yaprağı elde etmek için dikkat edilmesi gereken hususlar ile bağlarda biyolojik ve biyoteknik mücadelenin önemi de vurgulandı.

Katılımcı Soruları ve Kapanış
Katılımcılardan gelen soruların yanıtlanması ile toplantı sona erdi. Bu tür eğitim toplantılarının BKÜ bayilerinin bilinçlenmesi ve tarımsal üretimde daha sağlıklı ve güvenilir gıda temini açısından önemli olduğu belirtildi.

Editör: Mustafa Özdemir