TEMA Vakfı, Akhisar Ziraat Odası Başkanlığı ve Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğiyle sürdürülen "Zeytin Tarımı Yapılan Alanlarda Örtü Bitkisi Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması: Akhisar Örneği Projesi"nin üçüncü yılında çiftçi eğitim çalışmalarını sürdürüyor.

Proje kapsamında, zeytinlik alanlarda yeşil gübreleme uygulamalarının sonuçlarını çiftçilerle paylaşmak ve bu uygulamaları yaygınlaştırmak amacıyla köylerde eğitimler ve uygulama bahçelerinde bahçe günü etkinlikleri düzenleniyor. Son olarak, 28-29 Nisan tarihlerinde Bekirler ve Medar mahallelerinde 4. ve 5. çiftçi eğitimleri gerçekleştirilirken, 30 Nisan'da Zeytinliova Harlak Mevkiindeki uygulama bahçesinde Bahçe Günü Etkinliği düzenlendi.

Mahalle muhtarlarının da destek verdiği eğitimlere çok sayıda üretici katılırken, çiftçiler proje kapsamında yürütülen yeşil gübreleme uygulamalarının sonuçları hakkında bilgi edindiler. Eğitimlerde, uzmanlarla yapılan karşılıklı soru-cevap oturumlarında çiftçiler, TEMA Vakfı ve Akhisar Ziraat Odası teknik personelleriyle bilgi alışverişinde bulundular.

Öte yandan, Zeytinliova'daki örnek bahçede gerçekleştirilen bahçe günü etkinliğine TEMA Vakfı teknik personelleri, Akhisar ve Turgutlu İlçe Sorumlulukları yanında çeşitli kamu ve özel sektörden ziraat mühendisleri ve zeytin üreticileri de katıldı. Yapılan konuşmalarda, Akhisar'daki tarım topraklarının organik madde miktarının artırılmasının önemi vurgulanarak, yeşil gübreleme uygulamalarının yaygınlaştırılmasının gerekliliği dile getirildi.

Proje kapsamında yapılan uygulamaların sonuçlarına göre, 2 yıllık süreçte toprak organik madde miktarının %1,08'den %1,38'e yükseldiği belirtildi. Bahçe günü etkinliği, katılımcıların sorularıyla tamamlandı.