Altın fiyatları, Fed'in gelecek yıl mart itibariyle faiz indirimlerine başlayacağı yönünde beklentilerin etkisiyle yükselirken gram altın fiyatları da rekor tazeledi.

Ons altındaki yükselişte, dolar ve tahvil getirilerinin Fed'in gelecek yıl mart itibariyle faiz indirimlerine başlayacağı yönünde beklentiler nedeniyle düşmesi etkili oldu.

Altının ons fiyatındaki yükselişin yanında dolar/TL'deki yükseliş gram altın fiyatlarını yükseltti. Gram altın fiyatları, yeni tarihi zirvesi olan 1950 TL'yi gördü.

Whatsapp Image 2023 12 26 At 12.16.01
Akhisar'daki anlık altın fiyatları // Ahmet Akçalı Kuyumculuk (Sponsor)

ALTIN PİYASASINDA SON DURUM
Dün günü önceki kapanışının hemen altında 2 bin 53 dolardan tamamlayan altının ons fiyatı, şu sıralarda yüzde 0,5 yükselişle 2 bin 63 dolardan işlem görüyor.

Dün altının ons fiyatındaki azalışa paralel değer kaybeden altının gram fiyatı günü yüzde 0,27 düşüşle 1924 liradan tamamlamasının ardından yeni güne yükselişle başladı. 

Gün içerisinde gram altın yeni zirvesi olan 1950 TL'ye ulaşırken saat 11.12 itibarıyla 1945 lira seviyesinden işlem görüyor.

Aynı dakikalar itibarıyla çeyrek altın 3 bin 190 liradan, Cumhuriyet altını 13 bin 10 liradan satılıyor.

Yılbaşında 1100 lira seviyelerinden işlem gören gram altın fiyatları yaklaşık yüzde 77 artarken, ons altın fiyatı da yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 13 artarak 1827 lira civarından 2063 liraya yükseldi.

YÜKSELİŞ SÜRECEK Mİ?
IG piyasa stratejisti Yeap Jun Rong, "Altın fiyatları, geçtiğimiz cuma günü beklenenden daha yumuşak gelen ve piyasalar tarafından fiyatlanan güvercin faiz beklentilerini doğrulayan ABD kişisel tüketim harcamaları verilerinin ardından yeni haftaya yükselişle başladı" dedi.

Yeap, altın fiyatlarında yükseliş eğiliminin sürebileceğini belirterek "Ekonomik verilerdeki eğilim devam ettiği sürece, altın fiyatları 2 bin 80 dolar seviyesindeki üst konsolidasyon aralığını bir kez daha kırabilir" ifadelerine yer verdi.

Yapı Kredi Private Banking Günlük Bültende bugün yayımlanan altın yorumlarında ise tatil sezonunda olunmasının etkileriyle bu haftanın sakin geçebileceği ve işlem hacimlerinin iyice azalabileceği belirtildi. Açıklamada "Eğer sürpriz bir gelişme-haber olmaz ise mevcut seviyeler korunabilir diye düşünüyoruz" ifadelerine yer verildi.

Yapıkredi, kişisel tüketim harcamaları verilerinin etkisiyle 2 bin 70 dolar seviyesini test eden altın fiyatlarında 2 bin dolar seviyesinin üzerinde kalınmasının önemli olduğunu kaydederken bant aralığının teknik olarak 1.985-2 bin 70 dolar aralığında olduğunu söyledi.

Analizde "2 bin 70 dolar üzeri haftalık kapanışlar alınması fiyatlarda yukarı yönlü isteği hızlandırabilir" ifadelerine yer verildi.