Akhisar'ın önde gelen sağlık kuruluşlarından biri olan Özel Medigün Akhisar Hastanesi, Göğüs Hastalıkları uzmanı Gülgün Tunçay öncülüğünde sigara bağımlılığı konusunda bilgilendirme ve uyarılarda bulundu. Hastanenin düzenlediği etkinlikte Dr. Gülgün Tunçay, sigara kullanımının yaygınlığına dikkat çekerek sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini vurguladı.

Tunçay, sigaranın dünya genelinde ve Türkiye'de ciddi bir halk sağlığı sorunu oluşturduğuna işaret ederek, özellikle akciğer kanseri, kalp-damar hastalıkları, KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı), felç, ağız içi kanserleri, mesane kanseri gibi birçok hastalığın nedeninin sigara olduğunu belirtti. Sigaranın içerisinde bulunan binlerce kimyasal maddenin sağlığı olumsuz yönde etkilediğini ifade eden Tunçay, nikotinin bağımlılık yapıcı özelliği nedeniyle sigarayı bırakmanın zor olduğunu vurguladı.

Dr. Gülgün Tunçay, sigaradan kurtulmanın mümkün olduğunu ve bu konuda kararlılık ve istekle hareket edildiğinde başarılı sonuçlar alınabileceğini belirtti. Sigara bırakma konusunda tıbbi tedavi yöntemleri ve davranış terapilerinin etkili olduğunu söyleyen Tunçay, özellikle sağlık uzmanlarına başvurmanın önemine değindi. Ayrıca, son zamanlarda yaygın olarak kullanılan elektronik sigaranın da sigara kadar zararlı olduğuna dikkat çekti.

Özel Medigün Akhisar Hastanesi, bağımlılıkla mücadelede topluma bilinç kazandırmak amacıyla gerçekleştirdiği bu etkinlikle sağlıklı bir yaşamın önemine vurgu yaparak, sigara bağımlılığına karşı toplumda farkındalık oluşturmayı hedefliyor.