Kadınların bir bölümü, bebek dünyaya getirmek isteseler de gebelik ve doğum sonrası dönemde vücutlarında oluşabilecek deformasyondan korkarak bu fikirden uzaklaşmaktadır. Anne karnındaki bebeğin büyümesi, hormonsal değişimler, doğum anı ve emzirme döneminin etkisi ile kadın vücudu doğum öncesi döneme göre farklılaşmaktadır. Meme büyütme, meme dikleştirme, karın germe, yağ alma ve genetik estetik gibi müdahaleleri kapsayan annelik estetiği, kadınlar için yüz güldürücü sonuçlar veriyor. Estetik ve plastik cerrahi uzmanı Op. Dr. Evren İşçi farkıyla annelik estetiğinin detaylarını inceleyelim.

Annelik estetiği, kadınların bedenlerinde doğum sonrası oluşan deformasyonları ortadan kaldırmak veya iyileştirmek amacıyla uygulanan kombine estetik işlemler bütünüdür. Yüz estetiği, meme estetiği, genital estetik, yağ alma ve karın germe gibi çeşitli estetik uygulamaların birlikte gerçekleştirdiği annelik estetiği, kişi için birçok avantaj sunmaktadır.

Bebek dünyaya getireceğinin haberini alan anneler, gebelik ve doğum sonrasında yaşayacakları zorlukların farkında olduklarından hem fiziksel hem de psikolojik açından bir yük almaktadır. Bir kadının hayatındaki en büyük değişimlerden birinin yaşanacağı bu dönemlerde beden algısını olumsuz etkileyecek durumlar ile karşılaşılabilmektedir. Annelik estetiği, kadınların yaşadıkları bu endişeleri hafifleterek gebelik ve doğuma karşı olan düşüncelerini değiştirebilmektedir. Emzirme döneminden sonra yapılan estetik uygulamalar ile kişinin vücudu doğum öncesi haline kavuşmaktadır.

Annelik estetiği, anne olan kadınların kusur olarak gördükleri durumlardan kurtulmalarını sağlamaktadır. Bu durum, kendi bedenlerine olan yaklaşımlarını değiştirmekte ve güvenlerini artırmaktadır. Doğum haberi ile omuzlara yüklenen yük ve stres de operasyonun ardından hafiflemektedir. Bu nedenle birçok kadın doğum sonrası dönemde annelik estetiğinden yararlanmak istemektedir.

Annelik Estetiği

Annelik estetiğinin temel amacı, doğum yapan kadınların doğum öncesi vücutlarına kavuşmalarını sağlamaktır. Hamilelik ve doğum sonrasında vücutta meydana gelen fiziksel değişimler, kadınların önceki dönemde sahip oldukları görünümlerinden uzaklaşmalarına yol açabilmektedir. Meme estetiği, yüz estetiği ve yağ aldırma gibi operasyonların birlikte sunulduğu annelik estetiği ile kişinin eski haline dönmesi kolaylaştırılmaktadır. Yapılması gereken tüm işlemler tek bir paket halinde gerçekleşmektedir. Dolayısıyla anne olan kadınlar, ameliyatlı veya ameliyatsız estetik uygulamaları bir operasyonda tamamlayarak büyük bir yükten kurtulmaktadır.

Gebelik ve doğum sonrası dönemde anne vücudunda aşağıdaki gibi değişiklikler meydana gelebilmektedir:

·        Göğüs sarkması

·        Meme hacmi kaybı

·        Karın sarkması ve çatlaklar

·        Kalça ve karın bölgesinde yağ birikimi

·        Genital genişleme

·        Kilo alımı

Yukarıda sıralanan tüm maddeler, vücutta deformasyona yol açtığından anne olan kişinin eski görünümünden uzaklaşmasına neden olmaktadır. Liposuction, karın germe ve meme dikleştirme gibi operasyonlar bir arada kombine edilerek uygulanarak çözüm bulunmaktadır. Annelik estetiği kapsamına dahil olan çok sayıda estetik uygulama bulunmakla birlikte kişisel ihtiyaç ve beklentiler de operasyonun şekillenmesinde etkili olmaktadır. Kapsamlı muayenenin ardından uzman doktor ve hastanın fikir birliğine varması gerekmektedir. Bu sayede annelik estetiği kapsamında uygulanacak tüm işlemler planlanmaktadır.

Annelik Estetiğinin Amaçları

Anne olmak isteyen kadınların en çok korktukları durumların başında vücutlarında meydana gelecek değişiklikler bulunmaktadır. Annelik estetiği, yaşamın doğal bir parçası olan hamilelik sürecinde meydana gelebilecek deformasyonları ortadan kaldırarak estetik görünüme katkı sunmaktadır. Karın, vajina, cilt, yüz ve göğüslerde bu tür deformasyonlar ile karşılaşmak mümkündür.

Annelik estetiğinin temel amacı, doğum ile oluşan deformasyonların ortadan kaldırılması ve estetik görünümün beklentilere uyacak şekilde iyileştirilmesidir. Bu doğrultuda vajinanın gençleşmesi, karnın düzleştirilmesi ve sıkılaştırılması, göğüslerin dikleştirilmesi ve cildin genç bir görünüme sahip olması için estetik uygulamalar yapılmaktadır. Annelik estetiği tüm bu uygulamaları tek bir çatı altında topladığından iyileşme süreci çok daha hızlıdır.

Annelik estetiği, kişinin fiziksel görünümünü iyileştirirken psikolojik açıdan da destek sunmaktadır. Annelik estetiğinin ardından:

·        Hamilelik ve doğum sonrası dönemde biriken stres hafifletilir,

·        Vücut deformasyonlarının etkisiyle oluşan ruh hali etkisi azaltır,

·        Kişi dış görünüşünden daha memnun olur ve benlik saygısı artar,

·        Dış görünüşünü benimseyerek kendi ile barışık olur,

·        Psikolojik iyi hali fiziksel durumunu da olumlu etkiler, yaşam kalitesi artar,

·        Sosyal hayata daha fazla katılım gösterir.

Annelik estetiği, birçok uygulamanın tek bir çatı altında toplanması olarak tanımlanmaktadır. Kişinin beklentileri ve ihtiyaçları doğrultusunda ek estetik uygulamalar da yapılabilmektedir. Mümkün olan en iyi görünüme sahip olmak isteyen kişilerin beklentilerini net bir şekilde ifade etmeleri gerekmektedir.

Annelik Estetiği Sonrası Süreç

Annelik estetiği, hamilelik ve doğum sonrası vücutta oluşan deformasyonların giderilmesini sağlamaktadır. Ancak elde edilen sonuçların uzun süreli korunabilmesi için estetik uygulamalar sonrasında birtakım durumlara dikkat edilmelidir.

·        Kişi, ameliyat sonrasında en az 6 ay boyunca ağırlık kaldırmamalıdır. Ağır ve yorucu sportif faaliyetlerden uzak durmalıdır.

·        Sağlıklı beslenmelidir.

·        İlk etapta hafif düzeyde olmak şartı ile uygun bir egzersiz programı hazırlamalıdır. Sağlıklı beslenme ve sporu birleştirerek fit görünümünü korumalıdır.

·        Ameliyat sonrasında iyileşme sürecini hızlandırmak için sigaradan uzak durulmalıdır.

·        Doktorun belirttiği öneri ve uyarılar dikkate alınmalıdır.