Merhabalar Ben diyetisyen Ali KÖYMEN. Sağlıklı beslenmeyle ilgili bütün merak ettiklerinizi, doğru bildiğiniz yanlışları ve daha fazlasını Akhisar Press Haber okuyucularıyla paylaşmanın gururunu yaşıyorum. Uzun zamandır aklımda olan yazılarımı artık Akhisar Press Haber aracılığıyla sizlerin merak ettiği konularda belirli periyotlarla köşe yazısı olarak yazacağım. 

Bu ilk tanışma yazısında isterseniz biraz da kendimden bahsedeyim. 1994 yılında İzmir'in ödemiş ilçesinde doğdum. İlköğretimi tamamladıktan sonra lise hayatımı İzmir Matepe Askeri Lisesi'nde tamamladım. Lise eğitiminin ardından Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Aydın Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nü kazanarak 4 yıllık lisans eğitiminin sonunda diyetisyen unvanıyla lisans eğitimimi 2.likle bitirdim. Daha sonra bazı kuruluşlarda çalıştıktan sonra eşim ve çalışma arkadaşım Diyetisyen Nuriye ŞAHİN KÖYMEN ile birlikte hayalimiz olan ofisimizi, Akhisar'ın ilk beslenme ve diyet danışma merkezi olan Diyet Form Merkezi’ni açtık. Hayallerimizden birini gerçekleştirmenin ilk günkü heyecanıyla ofisimizde danışanlarımıza hizmet vermeye ve başarılı sonuçlar almaya devam ediyoruz. 

Beslenme konusunda oldukça elverişli ve zengin Türk Mutfağı’mız olmasına rağmen nasıl yanlış bir beslenme içerisine girdiğimiz obezite ve kronik hastalıkların artmasıyla ortaya çıkıyor. Bu durumdan kurtulmak için ise mucize besinler arayanlar internet sitelerinde sayısız konu bulunmakta. İşte sırf bu yüzden kişisel özelliklerinize dikkat etmeden diyet yaptığımız için vücuduğumuz her diyetten daha yorgun çıkmakta.

Günlük hayatımızda diyet diyetisyenlikle alakalı kafa karıştırıcı o kadar çok bilgi var ki, bazen kendi danışanlarıma tek tek anlatmaktansa herkesin okuyup öğrenebileceği bir platformdan duyurmanın daha faydalı olacağını düşüncesindeyim. Unutmayın her ne olursa olsun diyet yani sağlıklı beslenmenin amacı kilo vermek olsa da asıl önemli olan sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanarak hayat boyu sürdürebilmektir. Ben hep söylerim önemli olan kısa sürede 10-20 kilo vermek değil verdiğiniz kiloları koruyabilmektir. Yani aç kalma uğruna kendinizden ödün vererek sözde kilolar vermeyin. Bu diyetler şimdi olmasa da yıllar sonra uzun vadede sizin bedeninize geri dönüşü olmayan ciddi hasarlar verebilir. Gündelik hayatınız da sofranızda ne varsa diyetinizi de bu besinlerle paralel ilerlettiğinizde verdiğiniz kilolar kalıcı olacaktır.

Vee son olarak aynalara küsmeyin kendinizle barışık olun, bedeninizi sevin ve her ne olursa olsun inadına hayata gülümseyin…

Sağlıklı ve kalorisiz günler dileğiyle Dyt. Ali KÖYMEN