Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan ve Türkiye tarihinin en büyük maden faciası olarak kayıtlara geçen olayın acısı hala taze. CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, 13 Mayıs 2014 tarihinde Eynez ocağında meydana gelen ve 301 işçinin hayatını kaybettiği facianın üzerinden tam 10 yıl geçmesine rağmen adaletsizliklerin devam ettiğini belirtti. Bakırlıoğlu, "Soma'da sadece emekçiler değil, hukuk da katledildi" dedi.

Facianın yıl dönümünde konuşan Bakırlıoğlu, ilk duruşmanın ancak 10 yıl sonra, 8 Mayıs 2024’te yapılabildiğine dikkat çekti. İkinci duruşmanın ise dört ay sonraya ertelendiğini ve baroların katılım talebinin reddedildiğini ifade etti. Bakırlıoğlu, mahkeme süreçlerinde yaşanan gecikmelerin yargıya müdahalenin somut bir örneği olduğunu vurguladı.

Soma faciası sonrasında mahkeme başkanının terfi adı altında tayin edildiğini, cezaların ciddiyetini yansıtmadığını ve savcının mütalaasının 1,5 yıl geciktiğini eleştiren Bakırlıoğlu, bu süreçte tutuklu sanık kalmadığını ve mağdur ailelerin kaderleriyle baş başa bırakıldığını söyledi.

Ayrıca, Türkiye Kömür İşletmeleri'nin (TKİ) kaybettiği her dava sonrası itirazda bulunduğunu ve tazminat ödemelerini ısrarla geciktirdiğini belirtti. Bakırlıoğlu, mahkeme masraflarıyla kamu zararına yol açıldığını ve mağduriyetlerin arttığını dile getirdi.

Bakırlıoğlu, "Yıllar süren hukuk mücadelesi ve mağduriyetler bir an önce giderilmeli. TKİ, kaybettiği davaları sonlandırmalı; Somalı ailelerin tazminatlarını bir an önce ödemeli. Siyasi iktidar, sorumluları kurtarmak için savcıları, hakimleri değiştirmemeli" ifadelerini kullanarak, Soma faciasının unutulmadığını ve adalet mücadelesinin devam ettiğini vurguladı.