Akhisar, Manisa'da bu çabaların sonucu olarak Çamönü Barajı'nda başlatılan sulama şebekesi inşaatı tüm hızıyla ilerliyor. Geçtiğimiz yıl tamamlanan barajın, 2024 yaz sulama sezonunun ikinci yarısında bölgedeki tarlalara su sağlaması planlanıyor.

DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, projenin şu ana kadar yaklaşık üçte birlik kısmının tamamlandığını belirtti. Balta, "Çamönü Barajı, 2 milyon 720 bin metreküplük depolama hacmi ile bölge çiftçisinin yüzünü güldürecek. Geçen yıl barajda su tutmaya başladık ve ara vermeden sulama şebekesi inşaatına başladık. Şu ana kadar 12.5 kilometre HDPE boru getirildi ve yaklaşık 8000 metre borunun sahadaki imalatı tamamlandı. Sulama şebekesinin %35'lik bölümünde fiziki gerçekleşme sağladık," dedi.

Projenin tamamlanmasıyla birlikte, Çamönü Barajı'nın bölge ekonomisine önemli katkılar sağlaması bekleniyor. Borulu basınçlı modern sulama sistemi sayesinde sulama maliyetlerinin düşmesi, ürün çeşitliliğinin artması ve sulu tarımın yaygınlaşması hedefleniyor. DSİ Genel Müdürü, bu sayede Akhisarlı çiftçilerin yıllık ortalama 7 milyon lira daha fazla gelir elde edeceğini vurguladı.

Çamönü Barajı, Akhisar kent merkezine 7,5 kilometre uzaklıkta, Delice Deresi üzerine inşa edilmiş olup, kil çekirdekli kaya dolgu tipinde ve temelden yüksekliği 41 metre olarak tasarlanmıştır. Yapılan yaklaşık 490 bin metreküp dolgu ile bölge, modern sulama altyapısıyla taşkın risklerine karşı daha güvende olacak.