Atatürk'ün Akhisar'a gelişinin 101. yıl dönümü ile ilgili kutlama programı saat 10.00'da Milli Egemenlik Meydanında ki Atatürk anıtına çelenk konulmasıyla başladı. Akhisar Atatürk Ortaokulu Türkçe öğretmeni Sönmez Kartal’ın sunuculuğunu, Beden Eğitim Öğretmeni Aytaç Kahraman’ın tören komutanlığını yaptığı program Saat 10.00'da başladı. Saygı duruşu ve Müzik öğretmeni Ali Tunas Ünal yönetiminde Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal marşının okunmasından sonra Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı, Akhisar Belediye Başkanlığı Atatürk anıtına çelenkleri sundular. Çelenk töreni Akhisar Belediye Halk Oyunları gösterisiyle sona erdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Başkanı Hayriye Hacet ve Yönetim Kurulu üyeleri, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Başkanı Av. Günhan Bakırlıoğlu ve yönetim kurulu üyeleri ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı İlhan Poyraz ve yönetim kurulu üyeleri Atatürk anıtına çelenk sundular.

Saat 10.30’da Belediye Fuaye Salonunda Atatürk’ün Akhisar’a gelişin Resim sergisinin gezilmesinden sonra İkinci tören Belediye Meclis Salonunda saat 10.30’da devam etti. Sunuculuk görevini Akhisar Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Sönmez Kartal yaptı. Saygı duruşu ve Müzik öğretmeni Ali Tuna Ünal yönetiminde İstiklal Marşının okunmasından sonra günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı Akhisar Belediye başkanı Besim Dutlulu yaptı. Besim Dutlulu;" Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Akhisar'a gelişinin 101’inci yıldönümünde Milli Egemenlik Meydanı’nda sizlerle bir arada olmanın onuru ve gururu içerisindeyim. Yurdumuzu düşman işgalinden kurtararak bizlere bağımsız bir vatan ve gelecek bırakan, başta ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını ve bütün ecdadımızı saygı ve minnetle anıyorum.  Anadolu’yu karış karış dolaşan, memleketin her köşesini kendi evi gibi sahiplenen büyük önderimizi, Akhisar halkı olarak tam 101 yıl önce bugün, burada bağrımıza bastık ve şehrimizde ağırladık. Vatanın her köşesinde vatandaşları ile vakit geçirmeye büyük önem veren Atatürk, 5 Şubat 1923 tarihinde şehrimizi ziyaret etmiş, Akhisar Belediyemizin onur defterine güzel şehrimizi ve halkımızı öven cümleler yazmıştır. O’na duyduğumuz sonsuz saygı ve sevgiyi,  bugün tüm Akhisarlılar olarak bir kez daha yüreğimizde hissediyoruz. Türkiye Cumhuriyet'imizin bağımsızlığı ve özgürlüğü için 101 yıl önce büyük bir dayanışma örneği gösteren Akhisar, bugün de aynı azim, kararlılık ve inancı göstermeye hazırdır. Tarihin her döneminde, Mustafa Kemal Atatürk’ü kalbinde taşıyan ve bugün de taşımaya devam eden, vatan sevdalısı Akhisar halkı olarak, birinci vazifemizi hiçbir zaman unutmadık ve hiç unutmayacağız. Daima O’nun fikirlerinin izinde ve emanetlerinin bekçisi olacağız.

Değerli Akhisarlılar,

Vatandaşı olmaktan her zaman büyük bir onur ve gurur duyduğum, ekmeğiyle, suyuyla, havasıyla büyüdüğüm, sokaklarında yürüdüğüm, koştuğum, bugün de belediye başkanı olarak hizmet etme onuruna eriştiğim Şanlı Akhisar’ın, Cumhuriyetimizi asla sahipsiz bırakmayacağına ve bu emaneti sonsuza kadar yaşatacağına yürekten inanıyorum. Ata’mızın açtığı yolda ve gösterdiği hedefe yürüyeceğimize, bugün bir kez daha söz veriyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, Akhisar’ımıza gelişinin 101. yıldönümünde devletimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, onunla omuz omuza mücadele vermiş silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kez daha şükran ve minnetle anıyor, hepinize saygılarımı sunuyorum.

Yerel tarihçimiz Öğretmen Mustafa Kuzucuk’un hazırladığı “Akhisar’ın Kurtuluş Kahramanları” 5 dakikalık Sinevizyon gösterisiyle program devam etti.

Akhisar Koleji öğrencilerinden Ada Kutlu Atatürk’ün sevdiği “ Bülbülüm Altın Kafeste” şarkısını seslendirdi. Atatürk Orta Okulu öğrencilerinden oluşan koro, Müzik Öğretmeni Ali Tuna Ünal yönetiminde “Hoş Geliş Mustafa Kemal Paşa” eserini okudular.

Atatürk Ortaokulu öğrencisi Nilgün Tütüncü, “Atatürk’ün Akhisar’a Gelişi” adlı şiiri okuduktan sonra program sona erdi.