MHP Manisa 2. Sıra Milletvekili Adayı Ali Uçak, dünya tarihinde parayı ilk kez kullanan Lidya Krallığı gibi pek çok antik dönem medeniyetine ev sahipliği yapan, Fatih Sultan Mehmet ve Kanuni Sultan Süleyman gibi en parlak dönemlerinde Osmanlı İmparatorluğu’na da hükmetmiş padişahların şehzadelik dönemini geçirdiği Manisa’nın turizm potansiyelini harekete geçirerek, şehri en çok ziyaret edilen turizm destinasyonlarının arasına katacaklarını söyledi. 

Seçim çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdüren Ali Uçak, Manisa’da tarımsal kalkınmanın yanında sanayi ve turizm alanındaki çalışmalarla da şehri turizmde önemli bir cazibe merkezi haline getireceklerini vurguladı. 

Manisa’nın turizm potansiyeliyle büyük bir zenginliğe sahip olduğuna dikkat çeken Ali Uçak, ilin “Deniz, kum, güneş” olarak nitelenen “Kıyı” turizmi hariç; Tarih, Kültür, İnanç, Sağlık, Spor ve Ekoloji turizminin bütün olanaklarına sahip olduğunu kaydetti. 

- “Tarihi ve doğal güzellikler, Manisa’mıza birer inci tanesi gibi dizilmiş”

Ali Uçak, şöyle konuştu: 
“Salihli’de tarihte ilk altın paranın basıldığı yer olan Lidya Krallığının başkenti “Sardes” ile Akhisar’daki antik şehir Thyatira ve Alaşehir’deki Philadelphia, tarihi öneminin ve güçlü turizm potansiyellerinin yanında Hristiyanlarca kutsal kabul edilen ilk 7 kiliseden 3’üne ev sahipliği yapıyor. Bunların yanında Salihli-Akhisar yolu üzerinde “Anadolu’nun Piramitleri” olarak nitelenen Lidya Kral Mezarlığı, Yunusemre’de Aigai Antik Kenti, Şehzadeler’de Kybele ve Eko turizm merkezi Spil Dağı Milli Parkı, Kula’da Türkiye’nin tek UNESCO tescilli Jeopark’ı ve Peri Pacaları, geleneksel Osmanlı mimarisinin en güzel örnekleri Tarihi Kula evlerimiz, İl merkezimizdeki tarihi Muradiye, Sultan ve Hatuniye Camilerimiz gibi pek çok tarihi ve doğal güzellik,Manisa’nın muhtelif yerlerine inci tanesi gibi dizilmiş.” 

    -  “Hiçbir şey için geç değil”

Uçak, tüm bu imkanlar göz önünde bulundurulduğunda Manisa’nın turizmde hak ettiği noktaya gelemediğini savunarak, şöyle devam etti: 

“Turizmde şehir olarak biraz geri kaldık, bunu kabullenmemiz gerekiyor. Ancak hiçbir şey için geç değil. Allah nasip eder de milletvekili seçilip göreve başlamamız halinde ivedi olarak bu konular üzerinde çalışacağım. Şehrimizin insanının turizm sektöründen de kazanç elde etmesini ve sektöre yatırım yapmasını sağlayacağım. Tüm bunları dünyada tanıtacağız. Ayrıca Turgutlu’da Urganlı, Salihli’de Kurşunlu kaplıcalarımız, sağlık turizminde öne çıkmamız için büyük bir fırsat. Termal su Allah’ın bizlere bir lütfu hem tarımsal seralarda hem de turizmde şehrimizin önünü açacağına inanıyorum. Sağlık turizminde de çok iddialıyız. Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhur İttifakımızın büyük gayretleriyle şehrimize kazandırılan Manisa Şehir Hastanemiz ile her ilçedeki özel hastanelerimizde çevre illerdeki hastanelerde yapılamayan pek çok operasyon başarıyla yapılıyor. Turizmde adım atmamız gereken bir diğer konu da turistleri ağırlayacağımız yatak kapasitesi. Bu konuda otel, butik otel ve pansiyon yatırımlarını teşvik edeceğiz. Bu projelerimizin teker, teker hayata geçirilmesi için çalışacağız. Muhalefetiyle, iktidarıyla, bürokratıyla, milletvekilleri, belediye başkanlarıyla birlik olacağız ve bunu başaracağız.”