Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Akhisar Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile Zeytin Budama Kursu düzenlendi.

“Hayat Boyu Öğrenme Programı” kapsamında 48 saat süreli olarak düzenlenen kursa katılmak için Akhisar Halk Eğitim Merkezine müracaat eden 70 kursiyere Akhisar İlçe Tarım Müdürlüğü’nde görevli uzmanlar tarafından verilen eğitimlerde zeytin yetiştiriciliği ve budama teknikleri konusunda kapsamlı bilgiler aktarılıyor.

20 Şubat’ta başlayan ve 9 Mart günü sona erecek olan Zeytin Ağacı Budama Kursu, teorik ve pratik olmak üzere iki aşamalı yürütülüyor. Zeytin bahçelerinde gerçekleştirilen uygulamalı eğitimde kursiyerlere doğru budama teknikleri ile şekil, mahsul ve gençleştirme budamalarının prensipleri hakkında bilgiler veriliyor. Bu sayede çok sayıda ağacı budama fırsatı sunulan kursiyerlere, konu hakkındaki yetkinliklerini geliştirmelerine imkânı sağlanıyor.

İlçe Tarım Müdürlüğü’nde görevli mühendisler tarafından eğitim verilen Zeytin Ağacı Budama Kurslarına katılmak isteyen vatandaşların mevzuat gereği, Akhisar Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne müracaat etmeleri gerekiyor.

Kurs Programının Amaçları:

Zeytin Ağaçlarında Budama kurs programı sonunda bireyin;

1. Zeytin ağaçlarının gelişim kuvvetlerini belirlemesi,

2. Zeytin ağaçlarında zamanında ve tekniğine uygun budama yapması,

3. Tekniğine uygun olarak zeytin ağaçlarına şekil vermesi,

4. Tekniğine uygun olarak zeytin ağaçlarında ürün budaması yapması,

5. Tekniğine uygun olarak zeytin ağaçlarında gençleştirme budaması yapması amaçlanıyor.

Programın Uygulanmasıyla İlgili Açıklamalar:

1) Zeytin budama programı; zeytin bitkisinin gelişim durumu, yaş ve verim dönemine göre yapılan budama tekniklerinin anlatıldığı programdır.

2) Bu modülle kursa katılan bireylere uygun zaman ve tekniklerle zeytin ağaçlarında budanmasına ait becerilerin kazandırılması amaçlanmaktadır.

3) Bu kurs teorik ve uygulamalı eğitimlere uygun olan yöntem ve teknikler uygulanır.

4) Bu program ile bireylerin sahip olduğu yeterliklerini kazanan, kendi kendilerine öğrenebilen, aktif olmalarını sağlayan, bireyleri araştırmaya yönlendiren, kendi kendilerini değerlendirebilen bilgi ve becerilerini ortaya çıkaran eğitim ve öğretim verilip mesleğin yeterliklerine sahip bilgi sahibi üretici gönüllüsü olmaları hedeflenmiştir.

5) Kurs sonrası yeterli donanıma sahip üreticiler halen zeytin üreticiliği yapan sosyal sorumluluk amaçlı kurulan dernek, vakıf vb. STK’lar gibi kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapma gereği duyarlar.

6) Her kurs sonunda; sözlü, yazılı, uygulama yöntemlerinden bir veya birkaçı ile kazanımlar değerlendirilir.

7) Kurs programı sonunda yapılan değerlendirmede başarılı olanlara mevzuata uygun belge düzenlenir.