Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nde görevli resmi veteriner hekimler, hastalıktan ari sığır işletmelerinde test ve analiz için numuneler almaya devam ediyor.

Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği (2023/41) kapsamında gerçekleştirilen bu çalışmalar, Hastalıktan Ari İşletme Sağlık Sertifikasına sahip çiftliklerde düzenli olarak yapılıyor. Bu çiftliklerdeki sığırlardan Tüberkülin Testi (Duo Intradermal) ve Brucella Testi için yılda bir kez kan numuneleri alınıyor. Brucella amaçlı alınan bu numuneler, Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü’ne gönderiliyor.

Koruyucu tedbirler alınarak yapılan bu testler sonucunda, işletmedeki hayvanların Sığır Tüberkülozu ve Sığır Brusellozu hastalıklarından ari olduğu onaylanıyor. Böylece işletmeler, Hastalıktan Arî İşletme olarak kabul ediliyor.

Hastalıktan Arî İşletme Desteği’ne başvuran ve bu sertifikaya sahip olan işletmeler, kriterlere uygun olan sığırları için hayvan başına 1.200 TL destek ödemesi alıyor. Ayrıca, Onaylı Süt Çiftliği Sertifikasına sahip olan işletmelerdeki tüm sığırlar için de ilave olarak hayvan başına 200 TL ödeme yapılıyor.

Bu desteklemeler, hem hayvan sağlığını korumak hem de üreticilere ekonomik katkı sağlamak amacıyla büyük önem taşıyor.

Editör: Mustafa Özdemir