Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türkiye Fırıncılar Federasyonu arasında imzalanan protokol gereğince, ekmek ve ekmek çeşitlerinin üretiminde, dağıtımında ve satışında çalışan personelin genel gıda hijyeni hakkında eğitimlerini sağlamak amacıyla "Ekmek Hijyen Eğitimi" düzenlendi.

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda ve Yem Şubesi ile Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü gıda kontrol görevlileri tarafından düzenlenen eğitime, fırıncılar ve fırın çalışanlarından oluşan 239 kişi katıldı.

Üç ayrı grup halinde gerçekleştirilen eğitimde katılımcılara; çalışan hijyeni, işletme hijyeni, kullanılan alet ve ekipmanların hijyeni, kullanılan hammaddelerin ve son ürünün uygun hijyen koşullarında üretimi, depolanması, nakliyesi ve satışa sunulması temel başlıkları altında gıdalardaki zararlı maddeler, iş yeri ve ekipman hijyeni, temizlik ve dezenfeksiyon, gıda enfeksiyonu ve zehirlenmeleri, ekmek ve ekmek çeşitleri ile ilgili gıda mevzuatı, ekmek üretiminde dikkat edilmesi gereken üretim teknikleri, el yıkama, maske ve bone kullanımı ile ekmek israfının azaltılması için alınacak tedbirler konularında bilgiler verildi.

Fırınlarda çalışan herkesin hijyen eğitimi alması gerektiğini belirten uzmanlar, düzenlenen eğitimlerin güvenilir gıda arzı ve insan sağlığı açısından çok önemli olduğunu ifade ediyorlar. Eğitimin sonunda yazılı sınava tabi tutulan fırın çalışanlarından geçer not alanlara, Ekmek Hijyen Belgesi verilecek.