Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Eğitim ve Yayım Faaliyetleri kapsamında Akçeşme mahallesinde Buğday yetiştiriciliği konusunda toplantı düzenledi. 

Toplantıda buğdayda çeşit seçimi, sertifikalı tohum kullanımının önemi, gübreleme ve buğday hastalık ve zararlıları ile mücadele konularında genel bir bilgilendirme yapıldı. 

İçinde bulunduğumuz üretim sezonunda yapılması gereken üst gübrelemenin birinci aşamasının kardeşlenme döneminde ikinci gübrelemenin sapa kalkma döneminde yapılması gerektiği tavsiye edildi. Özellikle aşırı azotlu gübrelemenin neden olduğu, buğday üretiminde önemli verim kayıplarına yol açan yatmaların önüne geçebilmek amacıyla aşırı azotlu gübrelemeden kaçınılması gerektiği vurgulandı. Buğday yetiştirilen alanlarda görülen septorya yaprak lekesi, külleme, pas gibi fungal hastalıklar ve buğdayın ana zararlısı Süne ile mücadele yöntemleri üreticilere anlatıldı. Bununla birlikte dar ve geniş yapraklı yabancı otlara karşı çevre ve insan sağlığına en az zararlı, ruhsatlı bitki koruma ürünleri ile yabancı otların en hassas olduğu 2-6 yapraklı dönemde mücadele yapılması, ilaçlamalar yapılırken hedef dışı organizmaların gözetilmesi ve gereksiz ilaçlamalardan kaçınılması gerektiği belirtildi.

Üretimde karşılaşılan sorunlar, yetiştiricilik hataları ve çözüm yöntemleri konularında da soru/cevap şeklinde değerlendirmeler yapıldı.