ÖZEL HABER - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1999 öncesi kamu binalarında depreme karşı dayanıklılık testlerinin yapılması talimatı üzerine Akhisar’da da birçok kamu binasının testleri olumsuz çıktı. 

Özellikle Akhisar’da Tahir Ün Caddesi üzerinde bulunan Hükümet Konağı, Vergi Dairesi ve Paşa Mahallesi 12 Sokakta bulunan Tapu Dairesi binasında yapılan testlerin depreme dayanıksız olduğu öğrenildi. 

Öte yandan şehrin diğer tarafında bulunan Akhisar Yeni Devlet Hastanesi binasının, Hürriyet Mahallesi’nde bulunan Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi A Blok’un depreme dayanıksız olduğu ve yapılan testler sonrası Sağlık Bakanlığı’ndan gelecek talimatların beklendiği, güçlendirme çalışması mı yoksa başka bir bina arayışına mı girileceği merak konusu oldu. 

Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz AK Parti Akhisar İlçe Başkanı M. Fatih Füzün; “Cumhurbaşkanımızın talimatlarının ardından Akhisar’da birçok kamu kurumlarının deprem testleri yapıldı. Şu ana kadar Hükümet Konağı, Vergi Dairesi ve Tapu Müdürlüğü binalarının depreme dayanıksız olduğu belirlendi. Bu kurumların şu aşamada farklı noktalara taşıma süreci başlatıldı. Akhisar Belediyesi ile de görüşmelerimiz sürüyor. Konu ile ilgili ilerleyen günlerde daha net bilgiler paylaşma imkanımız olacak. Devlet Hastaneleri ile ilgili de testler yapıldı, fakat şu an netleşen bir durum yok. Olumsuz bir sonuç halinde neler yapılabilir diye çalışmalarımız sürüyor” dedi.

Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu; “Akhisar’da birçok kamu kurumunun depreme dayanıksız olduğunu biliyoruz. Bu sadece Akhisar’da olan bir durum değil, belki Manisa’nın tüm ilçelerinde olan bir sorun. Biz Akhisar Belediyesi olarak tüm kurumlara destek olmak için elimizden geleni yapacağız. Vatandaşlarımızın sorunsuz hizmet alması için tüm kurumlar olarak çalışacağız. Belediye bünyemizde bulunan ne kadar bina varsa onların da testlerini gerçekleştireceğiz. Önlemlerimizi alacağız” dedi.