Kahramanmaraş merkezli, 11 ili etkileyen depremlerde yaşamını yitirenler için Akhisar'da hatıra ormanı oluşturuldu.

Dünya Ormancılık Günü ve orman Haftası etkinlikleri kapsamında, Akhisar Çaltılıçukur Mahallesi mevkisinde "6 Şubat Deprem Şehitleri Hatıra Ormanı" fidan dikim töreni düzenlendi.

2022 yılı Temmuz ayında Akhisar’da meydana gelen büyük yangında yok olan 250 hektarlık alanın 20 bin metrekarelik alanında yaklaşık 2 bin adet kızılçam ve sevli fidanları toprakla buluştu. Çeşitli eğitim kurumlarından gelen minikler kendi ellerin ile fidanları toprakla buluşturmanın keyfini yaşadı.

Akhisar Orman İşletme Müdürü Mehmet Uzun, “Dünyadaki kıtaların üçte birini kaplayan, biyolojik açıdan en zengin ekosistemlerdir. Biyoçeşitliliğin korunmasında, erozyonun ve iklim değişiminin önlenmesinde, yağışların kontrol altına alınmasında ve temiz hava sağlanmasında ormanların çok önemli görevleri vardır. İnsanlar için ormanlar yaşamsal önem taşır.

Dünyanın en önemli yenilenebilir doğal kaynaklarından olan ormanlara, gereken önemin verilmediğine dikkat çeken Avrupa Tarım Federasyonu, 21 Mart 1971 tarihinde, toplumları bilinçlendirmek için, “21 Mart” gününün, “Dünya Ormancılık Günü” olarak kutlanmasını Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO’ya teklif etmiştir. Bu tarihin seçilmesinde kuzey yarım kürede ilkbaharın, güney yarım kürede sonbaharın başlangıcının bu tarihe tesadüf etmesi etkili olmuştur. Teklifin kabul edilmesiyle 21 Mart, “Dünya Ormancılık Günü”; 21 Mart’ı takip eden hafta da “Orman Haftası” olarak kutlanmaya başlanmıştır. Ülkemizde bu kutlamalara, 1975 yılı itibariyle katılmıştır.

Orman haftası etkinlikleri kapsamında sizlerle birlikte bugün alan 2 bin adet selvi ve çam fidanı dikeceğiz. Bu alan, geçen yıl Temmuz ayında çıkan büyük orman yangınında zarar gören, 250 hektarlık orman arazisinin bir parçasıdır. 5 ay önce, 11 Kasım milli ağaçlandırma gününde, yine sizlerle birlikte başlattığımız yangın sahası ağaçlandırılmasını, bugün yine sizlerle dikeceğimiz fidanlarla tamamlamış olacağız. Bugün dikeceğimiz fidanları 6 Şubat’ta 11 ilimizde yaşanan deprem felaketinde hayatını kaybeden deprem şehitleri kardeşlerimiz anısına dikeceğiz. Bu vesileyle deprem ve sel felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

Akhisar Kaymakam Vekili Gölmarmara Kaymakamı Celil Ateşoğlu yaptığı konuşmada, “21 Mart günüyle başlayan Orman Haftası tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ağaçlandırma seferberliği ile devam ediyor. Memleketimiz orman açısından hakikaten güzel, güçlü bir memlekettir. Bununla beraber son yıllarda yaşadığımız orman yangınları tabiî ki bizler için çok büyük bir üzüntü kaynağıdır. Özellikle yurdumuzun güneyinde Ege’de geçen sene yaşamış olduğumuz büyük orman yangınlarında ciddi bir, varlığımızı kaybettik. Burada da yaşandı aynı şekilde orman yangınları, bu tür seferberlikler kaybettiğimiz bu orman varlığımızı yerine getirme noktası çok önemlidir. O yüzden ben Akhisar’da bu görmüş olduğum katılımdan bu heyecandan dolayı gerçekten çok memnunum. Bunu belirtmek istedim öncelikle. Akhisar Orman İşletme Müdürlüğümüz güzel bir çalışmaya imza atmış, kendilerine teşekkür ediyorum.

Memleketimiz bu sene hepinizin malumu çok acı bir felaketle karşı karşıya kaldı. Bu asrın felaketi diyoruz, yalan da değil, ülkemizin belki de dünyanın başı böyle bir felaket gelmedi. Acımız büyük, 50 binin üzerinde can kaybımız var, 100 bine yakın yaralımız var. Bir sürü insan memleketinden oldu. Ülkemizin 10 tane vilayeti, yaklaşık 13 milyon inan bu depremden etkilendi. Dolayısıyla böyle bir deprem felaketinin arkasından yapacağımız bu etkinlikte elbette ki bu güzel ormana da 6 Şubat depremzedelerimizin deprem mağdurlarının ismini vermek yakışırdı. O manada da inşallah buradaki yeşillik ve fidanlık bundan sonra da 6 Şubat’ta Maraş’ta meydana gelen depremle ilgili hatıralarımızda bizim için yer alacaktır. Bu sebeple Orman İşletme Müdürümüze tekrar bu etkinlik için teşekkür ediyorum. Buraya katılım sağlayan bugünümüzü bizimle paylaşan tüm daire arkadaşlarıma, daire amirlerine, meslektaşlarımıza, teşekkür ediyorum. Ayrıca öğrencilerimiz burada, Milli eğitimin bu konudaki gayretlerine de teşekkür ediyorum.