Akhisarspor Eski başkanı Fatih Karabulut bugünlerde gündeme gelen otopark ücretleri hakkında basın açıklaması düzenledi.

Kâr etmediği hatta cebinden para harcadığını belirten Karabulut söylenenlerin aksine takımı mağdur etmemek için yıllarca bir gün bile eksiksiz parayı yatırdığını söyledi. Akhisarlı İş İnsanı Fatih Karabulut:” Geçtiğimiz günlerde Akhisarspor başkanı tarafından yapılan talihsiz açıklamayı dinledim. Yıllarca fedakarlık yapmama rağmen bugün yapılan söylemler için üzüldüm ve kendimi açıklama gereği duydum. 22 Aralık 2005 tarihinde Trafik İl Komisyonu kararı ile Tahir Ün Caddesi 14. ve 19. Sokaklarda ücretli otopark uygulaması yapılmasına karar verildi. 

Akhisar Belediyesi 2009 yılına kadar bu projeyi hayata geçiremedi. 15 Mart 2010 günü Akhisarspor’a para kazandırmak amacıyla faaliyete başladık. Toplanan paranın %30’u Akhisarspor’a ödeniyordu(Aylık 12-15 Bin Türk Lirası). 2010-2016 yılları arasında 6 yıl boyunca otopark ücretlerine hiç zam yapılmadı ve bu oran üzerinden Akhisarspor’a ücreti yatırmaya devam ettik. Başladığımız gün 500 Türk Lirası olan asgari ücret 2016’da 1300 Türk Lirasına yükseldi. Fakat biz verdiğimiz parayı azaltmadan devam ettik ve %30 oranında Akhisarspor’a ödeme yaptık. 2019 yılında ise bu oran net bir paraya çevrildi. Aylık net olarak 25 bin Türk Lirası ödeme yaptık. Arada pandemi sürecini yaşadık ve bu süreçte otoparklar 5 ay kapalı kalmasına rağmen hem personel hem de Akhisarspor’un parasını eksiksiz ve gününde yatırdık. 

Pandemi döneminden beri cadde otoparkları zarar etmesine rağmen biz ödemelerimizi düzenli olarak yapmaya devam ettik. Son 1 yıl içerisinde de belediye başkanımız Besim Dutlulu ile otopark faaliyetlerine son verme kararı almıştık. Otopark ücretlerinin kaldırılması Besim başkanın seçim vaadi idi. Hatta son yerel seçimler sonrası Besim başkan ile yaptığımız görüşmelerde kendisi bana “Aylık 25’i sen verme, ben 50 bin TL vereyim ama bu otoparklar kapatılsın. Bu benim seçim vaadim” dedi.  

Akhisarspor’a da 50 bin TL’den fazlasını verdiğini herkes görüyor. Amacımız hiçbir zaman kâr etmek olmadı, Akhisarspor’a destek olmak oldu. Zaten biz bu parayı yaklaşık 6-7 aydır kulübe değil, kulübün icralık olduğu kişilere yatırıyoruz. Biz Akhisarspor’a kapalı otoparklarla beraber 46 bin TL para ödüyoruz. Geçtiğimiz günlerde yaptıkları açıklamalarda 37 bin TL olduğunu söylüyorlar. Faturaların hepsi elimde. Yalan söylüyorlar fakat yüzleri bile kızarmıyor. Akhisarspor, MANULAŞ’a her ay 42 bin TL para gönderiyor, MANULAŞ ise bu parayı tevfikat kesip reklam bedeli olarak geri gönderiyor. Bundan önceki yönetim bu parayı ödemediği için MANULAŞ da kulüple olan sözleşmesini feshetti. Şu an zaten otoparklar boş, biz cadde üzeri otoparkları boşaltmış durumdayız. 

Caddeler bizim tapulu malımız değil. Talep eden gidip Besim başkana danışıp alabilir. Biz 13 yıldır örnek bir işletmecilik yaparak 17 ilçede bu işi sürdürebilen tek şirket olduk. Bırakın özel işletmeleri çoğu belediye bu işi yürütemeyip bıraktı. Özel günlerde ve pandemide otoparklar kapalı olmasına rağmen Akhisarspor ve personelin ücretlerini bir gün bile geciktirmeden eksiksiz yatırdık. Sen caddeleri işletebileceğine güveniyorsan al, kapalı otoparkları da ben size vereceğim. Ayrıca Akhisarspor’un tek geliri cadde otoparkları değildi. Havuz, çay ocağı, kafe, halı saha ve başka otoparklardan da para geliyordu. Akhisarspor’un kiralık benzinlik yeri vardı. Hesap soracaksanız gidin onların hesabını sorun. Biz yol yürüdüğümüz insanları hiçbir zaman satmadık. Yalan yanlış beyanlarla kimseye de çamur atmadık. Belirtilen fiyatlar için de zam yeni geldi. 2019 yılına kadar 2.5 TL olan ücretler, 2021 ve 2022 yılları içerisinde 5 TL oldu. 2023 yılı başında ise yani henüz 5 ay önce 10 TL’ye yükseldi. En son otopark gelirimiz 147.777 Türk Lirası. Bunun maliyeti içerisinde 15 personel + kira + KDV + masraflar var. 

Her tahsil ettiğimiz parada devletimize vergimizi ödedik. Bugün ne Akhisarspor’a ne personelimize ne Akhisar halkına ne de devletimize borcumuz var. Gelir gideri bile karşılamazken kulübe parayı eksiksiz verdim.  Siz bu işe talip olun ben el terminallerini size ücretsiz vereceğim. Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki biz cadde otoparklarını kapatırken kimseyi mağdur etmedik. 15 personelimizin 13’ü Akhisar Belediyesi’nde işe başlayacak. Bunun da sözünü başkanımız Besim Dutlulu’dan aldık. Şimdiye kadar toptan ödediğimiz kıdem tazminatı 1 milyon TL’nin üzerinde. Bizim maliyetimiz çok fakat bu iş sadece Akhisarspor için yapıldı. Kâr düşünülmedi. Bu yüzden bugüne kadar sabredip kapatmadık. 

Ben bugüne kadar Akhisarspor’a çok şey verdim. Gerek benden önceki dönemlerde gerekse kendi başkanlığım döneminde karşılıksız çokça maddi yardım yaptım. Kendimi kimseye kanıtlama çabam yok. Ne yaptığımızı herkes biliyor.” Dedi. 

Karabulut kendi hakkında gündeme gelen konular hakkında bu şekilde cevap verdi.