Yıllardır özlemine çeken Akhisar “TARIM  ÜRÜNLERİ LİSANSLI DEPOCULUĞU”na kavuşuyor. Resmi Gazete ve Türkiye Ticaret Sicil Gazetesinde, AKHİSAR TİCARET BORSASI  TARIM ÜRÜNLERİ DEPOCULUK  ANONİM ŞİRKETİ yayınlanarak resmiyet kazandı.

          23 Şubat 2022 gün 1053 sayılı Türkiye Ticaret Gazetesinde yayınlanan Akhisar Ticaret borsası Tarım Ürünleri Depoculuk Anonim şirketinin yönetim kurulu şu üyelerden oluşuyor. Naci Kaan Ansal, Bahattin Alkın, Alper  Alhat, Fevzi Ok,Şerif Servet Şerifoğlu,  Hüsem Sarıcalı’dan oluşuyor. İlk yönetim kurulu 1 yıl görev yapacak. Devamında yönetim kurulunun süresi 1-3 yıl arası olacaktır.

          15 milyonu geçkin zeytin ağacı ile Türkiye’nin dört köşesinde Akhisar’da üretilen  sofralık zeytin ve zeytin yağı bulunuyor.

          Yıllardır, Lisanslı Depoculuk konusunu takip ettim. Yaptığım kişisel görüşmelerde başta sofralık zeytin, zeytin yağı olmak üzere  diğer tarım ürünlerinin kurulacak lisanslı depoculuk ile getirisinin artacağını, sektörlerdeki üreticiler her zaman dile getiriliyordu.

          Akhisar Ticaret Borsası yönetiminin Lisanslı Depoculuk konusunda yıllardır çalışma yaptığını ve bunu sonuçlandırdığını görüyoruz. Borsa Yönetiminin yine bildiğim kadarı ile lisanslı Depolar için proje çalışmaları yaptığını, en önemli Lisanslı Depolar için bir arazi arayışı içinde olduğunu öğrendim. Tüm kurumların arazi konusunda yardımcı olması gerekiyor kanısındayım.

           Lisanslı Depoculuk kısa vadede gerçekleştiğinde Akhisar’da başta sofralık zeytin, zeytin yağı üreticileri ve diğer tarım ürünleri yetiştiricilerinin yüzleri gülecek, tabii  ki çalışan, iş bulamayan kişilerinde yüzleri gülmüş olacaktır.

Haldun AKYÜZ