Tüm Türkiye’de olduğu gibi Akhisar’da da 4 Haziran 2023 Pazar günü Liselere Geçiş Sınavı (LGS) yapılacak. Bu kapsamda, Manisa Valiliğinden çevresel gürültü kontrolü ve öğrencilerin sınav öncesindeki istirahatlerine dikkat edilmesi gerektiği vurgulandı.

Manisa Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, “Çevresel Gürültü Kontrol (ÇGK) Yönetmeliği, çevresel gürültünün çevre ve insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini önlemek, gürültüyü azaltmak ve çevresel gürültü yönetimi çalışmalarını düzenlemek amacıyla yayımlanmıştır. Yönetmelikte, liselere geçiş ve üniversiteye giriş sınavlarının yapılacağı merkezlerin yakın çevresindeki şantiye faaliyetleri, müzik yayını, açık hava etkinlikleri gibi gürültü kaynaklarının sınavın yapılacağı tarihten 1 gün öncesinden sınav bitiş saatine kadar durdurulması gerektiği belirtilmektedir.

Liselere Geçiş Sınavı (LGS), öğrencilerin gelecekteki eğitim hayatlarını belirleyen önemli bir sınavdır ve öğrencilerin sınav öncesindeki dinlenmeleri büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, sınavın yapılacağı merkezlerin çevresindeki kişi, kurum ve işletmelerin Çevresel Gürültü Kontrol Yönetmeliği'nde belirtilen hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir.

Sınava girecek tüm öğrencilerin beden ve ruh sağlığının olumsuz etkilenmemesi için çevresel gürültünün sınav öncesi günün akşam ve gecesinde en aza indirilmesi önemlidir. Bu şekilde, öğrencilerin sakin bir ortamda dinlenmeleri ve sınava en iyi şekilde hazırlanmaları sağlanabilir.

Manisa İl Emniyet Müdürlüğü, bu önemli sınavın düzenli ve huzurlu bir şekilde geçmesi için çevresel gürültü kontrolüne dikkat çekmektedir. Öğrencilerin ve velilerin sınav sürecinde rahat bir ortama sahip olmaları, başarılarını artıracaktır. Bu nedenle, kişi, kurum ve işletmelere, sınavın yapılacağı merkezlerin çevresinde gürültü kaynaklarının sınavdan bir gün önce durdurulması konusunda duyarlılık göstermeleri çağrısında bulunulmaktadır” denildi.