İzmir’den gelen uzmanlar, Zeytin Halkalı Leke hastalığı ve Zeytin Güvesi zararlısı hakkında Akhisar’daki zeytinliklerde araştırma ve incelemeler gerçekleştirdi.

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde, Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Tevfik Turanlı ve İzmir Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü uzmanları Dr. Nurengin Mete, Dr. Nuray Körükmez ve Mühendis Özlem Asker, ilçedeki zeytinlikleri ziyaret etti. Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli de bu ziyaretlerde uzmanlara eşlik etti.

Araştırma ve İnceleme Bulguları

Uzmanlar, Zeytin Halkalı Leke (𝘚𝘱𝘪𝘭𝘰𝘤𝘢𝘦𝘢 𝘰𝘭𝘦𝘢𝘨𝘪𝘯𝘢) hastalığı ve Zeytin Güvesi (𝘗𝘳𝘢𝘺𝘴 𝘰𝘭𝘦𝘢𝘦) zararlısı ile zeytin ağaçlarının gelişme süreci ve meyve bağlama durumları hakkında arazi şartlarında detaylı araştırmalar yaptı. İncelemeler sonucunda şu bulgulara ulaşıldı:

Çiçeklenme ve Meyve Tutumu: Zeytin bahçelerinde çiçeklenme döneminin sona erdiği ve meyve tutumunun tamamlandığı gözlemlendi. Özellikle Domat ve Edremit çeşidi zeytin ağaçlarında Halkalı Leke Hastalığı nedeniyle yaprak dökümünün fazla olduğu ve bunun meyve tutumunu olumsuz etkilediği tespit edildi.
Budama ve Gübreleme: Düzenli budama, gübreleme ve hastalıkla mücadele yapılan zeytinliklerde meyve tutumunun yüksek olduğu görüldü.
İlaçlı Mücadele ve Bitki Besleme: Halkalı Leke Hastalığı kontrolünde ilaçlı mücadelenin tek başına yetersiz kalabileceği, bitki besleme ve budamanın hastalık mücadelesinde önemli rol oynadığı belirtildi.

Budama Uygulamaları: Gereğinden fazla kalın dal bırakılan ağaçlarda çiçeklenme ve meyve tutumunun düşük olduğu saptandı.
Yaprak Sararma ve Dökümü: Tüm zeytin çeşitlerinde yapraklarda yoğun sararma ve döküm sorununun sadece Halkalı Leke hastalığına bağlı olmadığı, Yaprak Leke Hastalığı (𝘊𝘦𝘳𝘤𝘰𝘴𝘱𝘰𝘳𝘢 𝘴𝘱𝘱.) adı verilen farklı bir mantar türünden kaynaklandığı belirtildi.

Sulama ve Bitki Besleme: İlkbahar yağışları sonrası sulama imkanı olan üreticilere, bitki besleme ürünleri ile birlikte sulama yapmaları önerildi.
Zeytin Güvesi Kontrolü: Zeytin Güvesi tuzakları kontrol edilerek popülasyon yoğunluğu gözlemlendi. Verilen ilaçlama ilanı sonrası mücadelenin etkinliği kontrol edildi.

Toprak İşleme ve Meyve Tutumu: Derin toprak işleme yapılan ve köklere zarar verilen bahçelerde sürgün gelişimi ve meyve tutumunun olumsuz etkilendiği değerlendirildi.

Solgunluk/Kuruma Hastalığı: Kış dönemi yağışların fazla olduğu yıllarda, taban arazilerde yetiştirilen ve su tutan zeytin bahçelerinde Solgunluk/Kuruma (𝘝𝘦𝘳𝘵𝘪𝘤𝘪𝘭𝘭𝘪𝘶𝘮 𝘥𝘢𝘩𝘭𝘪𝘢𝘦) hastalığının yoğun seyrettiği belirtildi.

Sonuç ve Değerlendirme

Günün sonunda, saha çalışmasında gözlemlenen durum değerlendirilerek, zeytin hastalık ve zararlılarıyla etkin mücadele için yapılması gerekenler masaya yatırıldı ve uzmanlar tarafından müzakere edildi.

Editör: Mustafa Özdemir