Akhisar’da ilk holdingi kuran 3 H- Holding Hacı Hafız Osman Kılınç Holding A.Ş. sahibi Akhisarlı İş İnsanı Ahmet Kılıç, memleketi Akhisar’ın Çamönü Mahallesinde son yolculuğuna uğurlandı.

1947 yılı 5 Mart’ında Akhisar’ın Zeytinliova (Yayaköy) yolu üzeri bir çiftlikte dünyaya esnaf ve çiftçi bir ailenin çocuğu olarak gelen Ahmet Kılıç, İlkokulu Gazi İlkokulu’nda Ortaokulu İzmir Özel Türk Koleji’nde Lise’yi de Özel Erdem Koleji Karşıyaka’da okudu. 1964 yılı 1 Ekim’de İsviçre Lozan’a Üniversite eğitimi için hareket etti ve önce Fransızca eğitim kursu alıp Ocak 1965’de Lozan Üniversitesi Enformatik ve Bilgisayar Bilimlerini okudu.

1965 Şubat ayında IBM’de işe başladı. Burada çalışırken ayrıca Fransızca olan Liege Üniversitesi Ekonomi Bölümünün Uluslararası Pazarlama Bilimlerine kayıt oldu. 1973 yılında IBM’den ayrılarak Türkiye’ye gelen Ahmet Kılıç, İzmir 1. Kordon’da ilk ithalat firması olan K. Elektronik firmasını kurdu ve seri olarak pazarda olmayan mallardan başlayarak, (hesap makinesi) gibi ithalatıyla başladı. Ahmet Kılıç daha sonra Genel Kurmay Başkanlığı tercümanlığı yapan ve Kıbrıs Barış Harekatını önce 46 gün bilahare 18 gün Genel Kurmay Hareket Merkezinde yeraltında geçirdi. 1978 Temmuz’da sevgili eşi Neşe hanım ile evlendi.

Ahmet Kılıç 2018 yılında Akhisar merkezli Kılınçzade Vakfı’nı kurmuştu.

Türkiye’de yurt dışında bir çok ülke ile ticaret yapma imkanı bulan Ahmet Kılıç, bugün ikindi namazına müteakip Çamönü Mahallesi Türbe Camiinde kılınan cenaze namazı ardından cami yanında bulunan türbeye defnedildi.

akhisarli-is-insani-ahmet-kilinc-son-yolculuguna-ugurladi-358