İtalya'daki Toskana, yalnızca ülkenin en ünlü bölgelerinden biri değil, aynı zamanda kesinlikle Avrupa'nın en güzel seyahat destinasyonlarından biridir. Büyüleyici tepelik manzaralar, yeşil üzüm bağları ve altın sarısı tarlalar, muhteşem Rönesans binalarının bulunduğu pitoresk köyler ve ölçülemez sanat hazineleri zenginliği, Toskana ziyaretini unutulmaz bir deneyime dönüştüren cazibe merkezlerinden sadece birkaçı! Her şeyden önce Floransa ve Pisa gibi dünyaca ünlü şehirler her yıl milyonlarca ziyaretçiyi kendine çekiyor. Diğer öne çıkanlar arasında mükemmel otantik yemekler, dünyanın en iyileri arasında yer alan harika şaraplar ve özellikle dinlendirici bir tatili garanti eden inanılmaz derecede harika tarım konaklama birimleri yer alıyor.

Toskana gezilecek yerler listesine eklenebilecek o kadar çok fazla yer var ki, 3-4 haftada bile Toskana’yı tam anlamıyla keşfetmek mümkün olmayabilir, özellikle aracınız olmadan seyahat ediyorsanız. Güzel Toskana'yı keşfetmenin en kolay yolu kendi arabanız veya kiralık arabanızdır; çünkü tüm büyüleyici yerleri, turistik yerleri ve manzaraları kendi hızınızda ziyaret etmenin tek yolu budur.

Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği Toskana, İtalya'nın en popüler bölgelerinden biri. Ülkenin merkezinde yer alan Toskana, engebeli tepeleri, alçak dağları ve verimli tarım arazileriyle çevrelenen güzel köy ve kasabalarıyla doğal ve sakin manzaralara sahiptir. Batıda, cennet gibi Elba adasını ve büyüleyici Toskana Takımadalarını da bulabileceğiniz Ligurya ve Tiren Denizleri ile sınırlanmıştır.

Val d'Orcia ve Chianti Şarap Bölgesi'ndeki manzarayı keşfetmek bir zevk olsa da Toskana, romantik şehirleri ve kasabalarıyla da ünlüdür. Turistik cazibe merkezleri arasında asırlık kiliseler, zarif meydanlar ve etkileyici saraylar bulunmaktadır.

Bunlar, Siena, Pisa ve Lucca'nın tarihi merkezleriyle, özellikle Toskana'da ziyaret edilebilecek en keyifli yerlerle birlikte, etrafta dolaşmak çok güzel. Tüm bunların üstüne Toskana'nın başkenti Floransa, şüphesiz dünyanın en güzel şehirlerinden biri ve sayısız sanatsal ve mimari hazinesi açısından neredeyse rakipsiz.

Floransa

Floransa, 380.000 nüfusuyla Toskana'nın başkenti ve elbette dünyanın en güzel şehirlerinden biri. Rönesans'ın beşiği olarak kabul edilir ve bu Toskana incisini ziyaretiniz sırasında sizi yapacak çok sayıda muhteşem şey beklemektedir. Büyüleyici meydanlar, eski kiliseler ve dünyanın en iyi sanat sergilerinin çoğu, bu muhteşem şehrin sunduğu öne çıkan özelliklerden sadece birkaçı. Ana cazibe noktası, Toskana'nın en etkileyici ve popüler fotoğraf fırsatlarından biri olan Eski Köprü olarak da adlandırılan çarpıcı Ponte Vecchio'dur.

Ayrıca muhteşem ve mutlaka görülmesi gereken bir yer olan Santa Maria del Fiore Katedrali, Rönesans'ın gerçek bir başyapıtıdır ve devasa kubbesinden eski şehrin inanılmaz manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Dünyanın en ünlü sanat müzelerinden biri olan Uffizi Galerisi kaçırılmaması gereken bir yer! Dolayısıyla oradaki telaş da buna göre büyük. Floransa gezilecek yerler listesinde olması gereken tonlarca yer var, eğer detaylı bir Floransa gezisi arıyorsanız https://gezilecekyerler-listesi.com/ adlı siteyi inceleyebilirsiniz.

Pisa

Toskana'da ziyaret edilebilecek en iyi yerlerden biri, 1372 yılında inşa edilen ünlü Pisa Kulesi'ne ev sahipliği yapan büyüleyici Pisa şehridir. Muhtemelen dünyanın en ünlü kulesidir ve dünyanın her yerinden milyonlarca turisti çekmektedir. Birçok ziyaretçi için Toskana'ya yapılacak herhangi bir gezide kuleye tırmanmak bir zorunluluktur. Ancak Pisa şehrinin gezi açısından sunabileceği çok daha fazlası var! En önemli cazibe merkezleri arasında etkileyici Pisa Katedrali, güzel meydanları ve müzeleriyle pitoresk eski şehir ve elbette Arno Nehri üzerindeki pitoresk ortam bulunmaktadır. Ayrıca Migliarino San Rossore Doğa Parkı ve sahil boyunca uzanan muhteşem turkuaz plajlar, sizi Toskana'da dinlendirici birkaç yaz günü geçirmeye davet ediyor.

Val d’Orcia

Toskana'nın en güzel ve en pitoresk bölgelerinden biri olan Val d'Orcia, inişli çıkışlı tepeleri, verimli tarım arazileri ve pastoral ortaçağ kasabalarıyla bilinen güzel bir vadidir. Siena'nın güneyindeki tepelerden Amiata Dağı'nın yükselen lav kubbesine kadar uzanan bölge, keşfedilmeyi bekleyen çekici manzaralar ve küçük yerleşimlerle doludur.

Pienza, papalık geçmişi ve muhteşem Gotik ve Rönesans mimarisiyle en çok ziyaretçi çekerken, Montalcino ve Castiglione d'Orcia gibi kasabalar da bir o kadar görülmeye değer. Her ikisi de vadinin kırsalının muhteşem manzarasını sunan muhteşem tepe kalelerine ev sahipliği yapmaktadır. Kafe ve restoranlarda yerel tarım ürünlerinin tadına bakılabilir.

Bölgenin güzelliği o kadar fazladır ki, Val d'Orcia'nın manzaraları yüzyıllar boyunca Rönesans resimlerinde veya fotoğraf biçiminde sıklıkla kopyalanmıştır.

Siena

Siena, Toskana'nın güney kesimlerinde kesinlikle harika bir destinasyondur ve şehir merkezi, UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak belirlenmiştir.

Tarihi eski kentte, gösterişli Siena Katedrali, parlak renkli Palazzo Pubblico, muazzam San Domenico Bazilikası ve Palazzo Salimbeni gibi muhteşem binaları bulabilirsiniz.

Ayrıca Piazza del Campo muhtemelen Toskana'nın en etkileyici meydanlarından biridir ve sizi geçmiş bir döneme götürür.

Nefes kesen mimarisinin yanı sıra şehirde çok sayıda müze bulunmaktadır ve dar Arnavut kaldırımlı sokakları gezmek için mükemmeldir. Kesinlikle Toskana gezilecek yerler listesinde olması gereken şehirlerden bir tanesi.

San Gimignano

Küçük San Gimignano kasabası kesinlikle Toskana'nın en ünlü turistik yerlerinden biridir. Üzüm bağları ve yeşil alanlar arasında 324 metre yüksekliğindeki bir tepe üzerinde yer alan bu UNESCO Dünya Mirası Alanı'nda inanılmaz büyüleyici bir manzara sizi bekliyor! San Gimignano, hâlâ 15 ikonik Orta Çağ kulesine hayran kalabileceğiniz etkileyici tarihi merkeziyle ünlü oldu. Bu heybetli kuleler, uzaktan ortaçağ silüetini andırdığı için kasabaya "Ortaçağ Manhattan" lakabını kazandırmıştır.

Tepe kasabası San Gimignano da uzmanlar ve gurmeler için harika bir yerdir. Toskana'nın en iyi dondurma salonlarından biri olan ve birçok kez Dünya Dondurma Şampiyonu olarak ödüllendirilen ödüllü Gelateria Dondoli'ye ev sahipliği yapmaktadır.

Lucca

Pisa'nın kuzeydoğusunda kısa bir tren veya otobüs yolculuğu mesafesinde yer alan Lucca, çoğunlukla iyi korunmuş şehir surlarıyla tanınan, ziyaret etmek için harika bir yerdir. Artık hoş bir yaya gezinti yolu olan bu yapılar, zarif meydanlara, saraylara ve kiliselere ev sahipliği yapan büyüleyici eski kenti çevreliyor.

MÖ 3. yüzyılda Etrüskler tarafından kurulan Lucca, antik mimarisi ve ilgi çekici tarihi mekanlarıyla övünmektedir; en ilgi çekici Duomo'su da buradadır. Küçük şehrin kalbinde yer alan Piazza dell'Anfiteatro; Bu eski Roma amfitiyatrosu artık pitoresk pastel renkli evler ve kafelerle çevrili halka açık bir meydandır.

Lucca'nın arnavut kaldırımlı sokakları arasında asırlık kiliseler gizlidir ve orada burada birkaç yüksek kule görülebilir. Küçük şehrin rahat bir havası varken, akşam yaklaştıkça barları ve restoranları canlanıyor, loş sokakları büyülü bir havaya bürünüyor.

Montepulciano

Her ne kadar muhteşem şaraplarıyla ünlü olsa da Montepulciano'nun bundan çok daha fazlası var: etkileyici tarihi mekanlar ve kültürel simge yapılarla dolu güzel bir Orta Çağ merkezine ev sahipliği yapıyor. Kireçtaşı bir sırt üzerinde yer aldığından, Toskana'nın Val d'Orcia ve Val di Chiana bölgelerinin muhteşem manzarasının güzel manzaralarına da sahiptir.

Küçük kasabanın kalbinde, güzel Rönesans ve ortaçağ özellikleri sergileyen muhteşem sarayların sıralandığı pitoresk Piazza Grande yer almaktadır. Ziyaretçiler, Palazzo Communale'nin saat kulesinden çevredeki kırsal alanın panoramik manzarasının keyfini çıkarabilir ve 14. yüzyıldan kalma duvarları da nefes kesen manzaralar sunmaktadır.

Ancak Montepulciano'nun asıl çekiciliği lezzetli yerel ürünleridir. Dünyaca ünlü şarapların yanı sıra kaliteli peynirler, jambonlar ve makarna yemeklerinin tadına bakabilirsiniz. Şehirdeki çok sayıda restoran, kafe ve barda ilahi Vino Nobile servis edilmektedir ve birçok yerde tadım seansları veya üzüm bağları ve şarap mahzenleri turları da düzenlenmektedir. Toskana gezilecek yerler listesindeki en popüler cazibe merkezlerinden biri olan Montepulciano, ayrıca Toskana’daki en uygun fiyatlı tatil rotalarından bir tanesidir.

Editör: Mustafa Özdemir