TEMA Vakfı, Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Akhisar Ziraat Odası işbirliği ile yürütülen “Zeytin Tarımı Yapılan Alanlarda Örtü Bitkisi Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması: Akhisar Örneği Projesi” kapsamında Ballıca ve Zeytinliova mahallelerinde düzenlenen çiftçi eğitim toplantılarına 66 zeytin üreticisi katıldı.

Proje kapsamında ilgili kurumlar ve uygulama yapılan mahallelerle paydaş görüşmeleri, zeytin hasadı sonrası organomineral uygulaması ve fiğ ile arpa tohumlukları karışımı ekimleri yapılarak zeytin bahçelerinde yeşil gübreleme uygulamaları gerçekleştiriliyor. Ayrıca, projede yer alan 6 mahallede 12 zeytin bahçesinde sıra aralarında baklagil cinsi yem bitkileri yetiştirilerek toprağın organik madde miktarının artırılması, erozyonun önlenmesi ve toprak verimliliğinin artırılması hedefleniyor.

Proje kapsamında düzenlenen çiftçi eğitim toplantılarına 200'den fazla kişi katıldı. Ayrıca, 400'den fazla kişiye “Zeytinlik Alanlarda Yeşil Gübreleme” konulu eğitimler verildi. Akhisar'daki 12 zeytin projesi uygulama bahçelerinden alınan toprak örnekleri analiz sonuçlarına göre, toprak organik madde oranlarının %1.08'den %1.38'e çıktığı belirlendi.

TEMA Vakfı, Akhisar'daki zeytinlik alanlarda toprak organik maddesinin ve verimliliğinin örtü bitkisi yetiştiriciliği ile yeşil gübreleme uygulamaları ile doğal yollarla artırılması çalışmalarını başarıyla sürdürüyor. Çiftçiler arasında yeşil gübreleme uygulamalarında önemli artışlar görülmüştür.