Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün 176. Kuruluş yıldönümü sebebiyle Akhisar Tapu ve Kadastro Müdürü Mustafa Sarıbıyık açıklamalarda bulundu. 

Sarıbıyık yaptığı açıklamada; “İki asra yakın bir zamandan bu yana mülkiyenin teminatı, köklü bir geleneğe sahip, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğümüz, merkez ve taşra teşkialatımızla 23 Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğümüz, 973 Tapu Müdürlüğümüz ve 81 Kadastro Müdürlüğümüz ile ülkemizin tüm il ve ilçelerinde yılda 20 milyon civarında işlem hacmi, yaklaşık 30 milyon kişinin doğrudan ya da dolaylı muhatap olduğu, “Vatandaşımızın mülkünü güvenli bir şekilde emanet ettiği bir Devlet Kurumu olarak” 176 yıldır sizlere hizmet vermenin haklı gururunu yaşıyor. 

21 Mayıs 1847 tarihinde Defterhane-i Amire Kalemi adıyla kurulan Genel Müdürlüğümüz, 1871’de Nezarete dönüştürülerek Defter-i Hakani Nazırlığı olmuş ve bugün de Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü adıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet vermektedir. 

Taşınmazlara ilişkin mülkiyet bilgilerini devlet güvencesi altında muhafaza etme, güncelleme, taşınmazlara yönelik politikalar belirleme ve yönetme konularında lider kurum olma vizyonumuzla vatandaşlarımıza 176. Yılımızda da en kaliteli hizmeti sunmaya devam ediyoruz. 

Daha önce İlham Veren Kamu Yönetim Proje Ödülüne, 2022 yılında Webtapu Sistemi Projesi ile layık görülen Genel Müdürlüğümüz, geliştirdiği projelerle başarılarına bir yenisini daha ekledi.

Yine 2023 yılı “İlham Veren Kamu Yönetimi Ödülleri” kapsamında Merkezi Teşkilat Kategorisindeki ödülü, “3B Şehir Moldelleri Üretimi ve 3B Kadastro Altıklarının Oluşturulması Projesi” ile Genel Müdürlüğümüz aldı. 

Fakat bu başarı ve ödüler, bizi durdurmaya yetmedi. Çünkü bizim asıl ödülümüz, sizlerin bizler için kullandığı “Mülkiyetin Teminatı” tapu gibi sağlam güzel sözlerdir. 

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tüm imkanlarıyla, hem çalışanlarının isteklerini hem de vatandaşların işlemlerini en kısa sürede tamamlamaları için yoğun çaba harcamaktadır. Bu yoğunluğun yansıması olarak saniyede ortalama bir işlem gerçekleştirilmektedir. 

Bu işlem neticesinde “Türkiye’de 2022 yılında 3 milyon 434 bin 389 gayrimenkul satış işlemi yapılarak 41 milyar 555 milyon 205 bin 953 TL tapu harcı geliri ile devletimize katkı verilmiştir. 

Kurumumuzun 176. Kuruluş yıldönümünü kutlarken Akhisar Tapu Müdürlüğü olarak yukarıda belirtildiği Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün önemli proje ve talimatları doğrultusunda devlet adına vatandaşlara hizmet etmenin bilinci ve gayreti ile işlemlere özverili bir şekilde devam etmekteyiz. Köklü bir kurumun mensupları olarak Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün 176. Kuruluş yıldönümünü kutlamanın sevinci ve haklı gururunu yaşamaktayız. 

Kuruluş yıldönümünü tüm vatandaşlarımızla paylaşır, bu vesile ile emek ve gayretlerinden dolayı tüm müdürlük çalışanlarına ve ayrıca tüm vatandaşlarımıza saygı ve şükranlarımızı sunarız” ifadelerine yer verdi.