Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile ilkokul 3.sınıflara yönelik düzenlenen, Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi çerçevesinde öğrencilerimizin taramaları devam ediyor. Proje ile Akhisar’daki okullarımızdaki 3. Sınıf yaklaşık 2050 öğrencinin sportif yetenek taramasının tamamlanması planlanıyor.

Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi, sağlıklı ve hareketli bir yaşamın gereği olarak toplumda spor yapma kültürünün yerleştirilmesi, sporun geniş kitlelere yaygınlaştırılmasıyla çocuk ve gençlere sporu sevdirerek onları sporla tanıştırmak, spora başlama yaşında bulunan yetenekli çocukları tespit ederek spor branşlarına yönlendirmek ve üst düzey sporcu olarak yetiştirilmesini amaçlıyor. Yürütülen proje 5 aşamadan oluşuyor. 1. Aşama Test Ölçüm Sürecinde öğrencilerin ölçümleri alındıktan sonra belirlenen öğrenciler Temel Spor Eğitim Sürecine alınmaktadır. Temel Spor Eğitim Sürecinde 3 aşamalı 18 ay eğitim verilmesinin ardından 2. aşama test ölçüm sürecinde kapsamlı testler yapılmaktadır.

Öğrenciler aldıkları eğitim ve testlerin ardından kendilerine uygun olan branşlara yönlendirilerek Spor Branş Eğitim Sürecine tabii tutulmaktadır. Bu süreçlerin sonunda başarılı olan öğrenciler İleri Düzey Spor Eğitimleri ve Performans Süreci içerisinde Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri ve Kulüplere yönlendirilerek Türkiye Olimpik Havuzuna sporcu yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Akhisar’da da Akhisar Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Hasan Hüseyin Oktay, İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Erdem ve İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Akhisar Kapalı Spor Salonu’nda devam eden sportif yetenek taramalarını ziyaret ettiler ve süreç ile ilgili bilgi aldılar. Öğretmen ve öğrenciler ile görüşerek başarı dileklerini ilettiler.