Akhisar Stadının İsmi Belli Oldu

Akhisar Belediyesi tarafından yapılacak olan Akhisar Stadyum İnşaatında Spor Toto Teşkilat Başkanlığı ile sponsorluk anlaşması öncesi Akhisar Belediyesi’nin 1 Şubat Çarşamba günü yapılacak olan Meclis Toplantısının gündem maddesini belirledi.

Akhisar Stadının İsmi Belli Oldu

Akhisar Belediyesi tarafından yapılacak olan Akhisar Stadyum İnşaatında Spor Toto Teşkilat Başkanlığı ile sponsorluk anlaşması öncesi Akhisar Belediyesi’nin 1 Şubat Çarşamba günü yapılacak olan Meclis Toplantısının gündem maddesini belirledi.

Akhisar Belediyesi Yazı İşleri Müdürlüğü tarafından yayınlanan ve basın mensuplarına duyurulan meclis toplantısının ilk gündem maddesi “Spor Toto ile protokol yapılıp Akhisar Stadı ve Kapalı Spor Salonu ‘SPOR TOTO AKHİSAR STADI VE KAPALI SPOR SALONU’ isminin verilmesi” olarak ifade edildi.

MECLİSİN ONAY VERMESİ BEKLENİYOR

Öte yandan uzun zamandır yapımı duran ve Spor Toto Süper Lig’de 5.yılını mücadele veren Akhisar Belediyespor’un oynayacağı stadın bir an önce yapımının tamamlanması için MHP ve CHP belediye meclis üyelerinin de bu maddeyi onaylaması bekleniyor.

Reşatbey Mahallesi 2213 ada 1 parsel kayıtlı 52 bin 137 metrekare yüzölçümlü arsa üzerine UEFA standartlarında 12 bin seyircili kapasiteli stadyum ve 2 bin seyircili spor salonu yapılacak. Stadyum İnşaatının yaklaşık yüzde 70 oranında tamamlandığı bildirilirken Spor Salonunun ise zemin çalışması yapılmış durumda bulunuyor.

Stadyum İnşaatının süreci

- Akhisar Belediye Başkanlığımız ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü arasında 30.03.2011 tarihinde Akhisar İnönü Mahallesinde 365 ada 2 parselde kayıtlı 37 bin 233 metrekare yüzölçümlü taşınmazın üzerindeki tesislerle birlikte belediyeye mülkiyeti ile devri karşılığında mülkiyeti belediyeye ait tapuda Reşatbey Mahallesi 2213 ada 1 parsel kayıtlı 52 bin 137 metrekare yüzölçümlü arsaya UEFA standartlarında 12.000 seyircili kapasiteli stadyum ve 2.000 seyircili spor salonu yapılması karşılığında devri konusunu kapsayan protokol imzalanmıştır.

- 22.01.2013 tarihinde 30.03.2011 tarihili protokolün süresinin uzatılması ile ilgili 2. protokol imzalanmıştır. (Nisan 2016 tarihinde süre dolacaktır. Bu konu ile ilgili 05.03.2015 tarih ve 216 sayılı yazımız ile ilave 18 ay süre istenmiştir. Ancak henüz bir cevap gelmemiştir.)

- Gerekli proje çalışmalarının tamamlanmasının ardından 25.05.2013 tarihinde 2013/51672İKN ile Stadyum ve Kapalı Spor salonu işi ihale edilmiştir.

- İhale 26.890.000 TL ile en uygun teklifi veren 1. firma Ceser İnşaat A.Ş. yaklaşık maliyetin eksik hesaplandığını belirterek belediyemize ihalenin iptali için müracaatta bulunmuş, ancak Kamu İhale Kurumu (KİK) firmanın itirazını reddetmiştir.

- Ceser İnşaat A.Ş. sözleşmenin uzatılması için davet edilmiş ancak firma davete hicap etmemiş ve teminatına el konulmuştur.

- Ceser İnşaat A.Ş.’nin sözleşmeyi imzalamaması üzerine 29.980.000 TL ile en uygun 2. teklifi veren Hayranoğulları İnş. Taah. Tic. Ltd. Şirketi 02.09.2013 tarihinde sözleşmeye bağlanmıştır.

- Hayranoğulları İnş. Taah. Tic. Ltd. Şirketi zemin etüdü ile ilgili itirazlarda bulunmuş. Aradaki ihtilafın çözülmesinin ardından 05.11.2013 tarihinde yer teslimi yapılmıştır.

- İnşaat aşamasında ilave iş artışları nedeni ile 2 defa süre uzatımı verilmiş ve iş bitimi tarihi 19.01.2016 olarak belirlenmiştir.

- 21.12.2015 tarihinde yüklenici firma ile aramızdaki sözleşme firmanın
A. İş Programına göre imalatın çok geride olması,
B. Kalan süre içerisinde işin tamamlanmasının mümkün bulunmaması,
C. Yapılan imalatın bir kısmında fen ve sanat kurallarına uygun imalat yapılmadığı, gerekçeleri ile sözleşmesi feshedilmiştir.

- 12 Nisan 2016’da Yükselici firma tarafından Akhisar 2.Asliye Hukuk Mahkemesine stadyum inşaatının ve ihalenin durdurulması için alınan tedbir kararı Akhisar Belediyesi’nin başvurusu üzerine kaldırıldı.
 


YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

yazıklar olsun, birde vekilimiz var akhisardan. stadın bu halde olması sanki tekel fabrikası gibi olacak. akhisarın bir ayıbı varken ikinci ayıbı yolda... :)

Nemiş gari bu
Nemiş gari bu - 4 yıl Önce

MaaşAllah çok güzel isim aman bitsinde isimsiz de gideriz biz Bi halka sorun da onlarında gönlü olsun akıl vermek haddimize mi neyse

SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber