Günümüzde oldukça önemli bir noktada yer alan ve pek çoklarımızın ismini bu birkaç yıllık süreç itibariyle duymuş olduğu PCR Testi, pek çok çeşitli tıbbi ve biyolojik araştırmalarda direkt olarak kullanılmaktadır. Özellikle son dönemler içerisinde Korona virüs ile mücadele için sık sık kullanılmakta olan PCR Testi, genel olarak vücut bünyesinde yer alan virüslerin tespiti için kullanılmaktadır. Söz konusu hasta bireyin vücudunun virüs varlığına ve genel enfeksiyon durumuna karşı vermiş olduğu fizyolojik yanıtın etkilerini göstermekte olan PCR Testi, Covid 19 taşıyıcısı bireylerin tespiti için de direkt olarak uygulanmaktadır.

Genel olarak pandemi süreci içerisinde taşıyıcı bireylerin direkt olarak tespit edilmesi ve ilerleyen süreç içerisindeki tedavilerin başlatılması için elzem olan söz konusu test, belirli bir uygulanma sürecine de sahiptir. Alanında uzman ve profesyonel düzeyde hizmet veren sağlık personeli tarafından uygulanması elzem olan test, günümüzde pandemi koşulları çerçevesinde de oldukça geniş kitlelere uygulanmaktadır. Özellikle günden güne çok daha zorlaşan pandemi süreci içerisinde genel sağlık çalışanlarının en önemli yardımcılarından bir tanesi olan PCR Testi, oldukça özel ve pratik bir uygulanma sürecini de bünyesinde barındırmaktadır.

Nasıl Yapılır?

Özellikle çeşitli virüs varlıklarının saptanması için elzem olan söz konusu PCR Testi, birkaç aşamalı olarak uygulanmakta olan ve oldukça pratik bir şekilde gerçekleştirilebilen tıbbi bir testtir. PCR Testlerinde;

  • İlk olarak bireyin boğaz ve burun bölgelerinden ince bir çubuk vasıtası ile sürüntü örneği alınır.
  • Söz konusu bu örnek alma işlemin yanı sıra; öksürmenin ardından boğazdan çıkan balgam da örnek olarak alınabilmekte ve test sürecinde kullanılabilmektedir.
  • Özellikle Korona virüsün ilerleyen dönemlerinde sürüntü örneği, hava yollarından alınmalıdır.
  • İşlemi yapan sağlık görevlisi tarafından özel bir kap içerisine konulan örnek, laboratuvarlar içerisinde yer alan test kartuşuna aktarılmaktadır.
  • Mekanizma tarafından otomatik bir şekilde filtre edilmekte olan örnek, makinenin yaymış olduğu ultrasonik dalgaların virüsün DNA’sına salınması sonucu tanımlanır.

Oldukça önemli bir zaman aralığı ve dikkatle izlenmesi gerekli olan bir test sürecine sahip olan söz konusu PCR Testi, nispeten çok daha pratik bir tıbbi testtir. Alanında profesyonel ve uzman sağlık ekibi kadrosu tarafından uygulanması elzem olan test, günümüzde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmakta ve çok geniş kitlelere gün içerisinde uygulanmaktadır.

Nerede Yapılır?

Özellikle sağlık sektöründe profesyonel düzeyde hizmetler vermekte olan çeşitli kurum ve kuruluşlar bünyesinde uygulanma olan PCR Testi, Satem Mobil Sağlık Hizmetleri markası bünyesinde de direkt olarak uygulanmaktadır. Genel olarak mobil sağlık hizmetleri kapsamında oldukça nitelikli ve yetkin düzeyde sağlık çalışmaları ile öne çıkmakta olan Satem OSGB firması, kendi sektöründe lider ve öncü seviyedeki kuruluşların da en başında yer almaktadır.

Oldukça donanımlı ve zengin bilgi içerikli marka web sitesini de kurum bünyesinde ihtiva etmekte olan Satem OSGB markası, mobil sağlık hizmetleri alanında oldukça önemli bir noktada yer almaktadır. Gün içerisinde firma web sitesini ziyaret ederek; envaiçeşit mobil sağlık hizmetleri kapsamında doğrudan bilgi edinebilir ve söz konusu markanın oldukça zengin içerikli hizmetlerine de yakından göz atabilirsiniz.