Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyon yönetim kurulu üyesi ve Akhisar Pazarcılar Odası başkanı Mustafa Güral, bugün Çarşamba Pazarında basın açıklaması yaparak zincir marketlerde satılan sebze meyvelerin yüksek fiyat ve kalite ilişkisiyle halk pazarlarında satılan ürünlerin fiyat ve kalitelerini karşılaştırdı.

Güral yaptığı açıklamada: “Zincir marketlerin fahiş fiyata mal sattığını görmekteyiz. Bundan 2 gün önce Akhisar’daki bir zincir marketin sebze ve meyve reyonlarını kendi sosyal medyamda yayınladım. Fotoğraflarını da basına servis edeceğim. Marketteki pembe domates 30 lira 90 kuruş, sivri biber 23.90, salkım domates 27.90, çarli biber 23.90, dolma biber 25.90, salatalık 24.90, çeri domates 26.90, nar 17.90, ayva 9.90, limon 12.90, elma 10.90, mandalina 14.90 olarak satışa sunuluyor.

Tüm Türkiye’ye sesleniyoruz. Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu olarak marketlerle Pazar yerlerinin arasında yarı yarıya fark var. Sebze meyve ürünlerinin günlük ve taze adresi Pazar yerleridir. O gün zincir markette gördüğüm sebze ve meyveyi Pazar yerimize satışa sunsak bu müşterilerin hepsi bizi taşlar. Elbette pazarcı esnafı olarak bizim de eksiklerimiz vardır. Yapmış olduğumuz toplantılarda bu eksiklikleri gidermeye çalışıyoruz. Pazar yerinde seçme olayında bir sıkıntı var. Elbette bizler de istiyoruz tüketiciler buraya geldiğinde sebze ve meyvelerin seçilmesini ancak bazı nedenlerden dolayı seçme malı satamıyoruz. Çünkü ürünlerimiz çok zarar görüyor. Birinin ellediği sebze meyveyi diğer kişinin evine götürmesi doğru değil.

Bende 698 tane esnaf var. Bunların içinde 3-5 tane esnafın tezgahın önü farklı oluyor. Bunu 698 esnafa mal edemeyiz. Akhisar’daki tüm tüketicilerimizi Pazar yerine davet ediyorum. Pazar yerinde sebze ve meyvenin haricinde balık, peynir, kuru gıda, tuhafiye ve giyim ürünlerini de halkımızın hizmetine sunuyoruz” dedi.